Macron tatil görüntülerini çeken muhabiri gözaltına aldırdı

171

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eşi ile çıktığı yaz tatilinde, kaldıkları evin etrafında yakalanan foto muhabiri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk kez yaz tatiline çıkan ve eşi Brigitte Macron’la birlikte Marsilya kentinde kale gibi korunan özel tatil mekanı Talabot Parkı’nda gözlerden uzak kalmak isteyen Emmanuel Macron, haftalık magazin dergisi VSD’nin foto muhabiri tarafından görüntülenmek istedi.

VSD muhabiri, lüks vilların yer aldığı tatil mekanının önünde korumalar tarafından polise teslim edildi.

Başkan olmadan önce mayolu fotoğraflarını kendisi servis etmişti 

Daha önce eşiyle geçirdiği ve mayolu oldukları tatil fotoğraflarını bizzat Paris Match dergisiyle paylaşan Macron, VSD muhabiri aleyhinde, taciz ve özel hayatın gizliliğini ihlal etmekten suç duyurusunda bulundu.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada foto muhabirinin Cumhurbaşkanı’nın tatilini geçirdiği özel mülk sınırları içine girmeye çalıştığı gerekçesiyle gözaltına alındığını açıkladı.

“Cumhurbaşkanı medyaya savaş açıyor”

Foto muhabiri ise, çalıştığı VSD dergisine yaptığı açıklamada Macron’u daha önce de izlediğini ancak seçildikten sonra Cumhurbaşkanı’nın gazetecilere yönelik tavrının değiştiğini belirti. VSD de foto muhabirinin gözaltına alınmasını ve gözaltında kötü muamele görmesini eleştirdi.

Televizyonlara baskı 

Foto muhabiri korumalara Macron’u izleyen TV kanallarını gösterince, “Merak etmeyin basın danışmanı onların da çekilmesi için patronlarını aradı aksi takdirde akreditasyonları iptal edilecek” yanıtını aldığını aktardı. Bu konuşmanın hemen ardından “Size 48 saatlik bir kutu istirahatı veriyoruz” diyen korumaların, polisi aradığını da sözlerine ekledi.

Foto muhabiri göz altı sırasında kendisine sıradan bir suçlu gibi davranıldığını, çektiği fotoğrafları ve bilgisayarını kontrol etmek istediklerini, göstermezse yeniden hücreye göndermekle tehdit ettiklerini de aktardı. Kendisine gözaltı sırasında uygulanan “sıradan bir suçlu” muamelesi karşısında şok olduğunu belirterek, “Görünen o ki Cumhurbaşkanı medyaya savaş açıyor” dedi.

Fransa Ulusal Gazeteciler Birliği (SNJ) Macron’a çağrıda bulundu

SNJ’den yapılan açıklamada, Macron’un herhangi bir şikayetinin yasal olmayacağı belirtilerek gazetecilerin görevlerini özgürce yerine getirmesi gerektiği vurgulandı. Macron’un bu şikayetinin, kendisiyle ilgili haberleri yönetme çabasından kaynaklandığına dikkat çekilen açıklamada, cumhurbaşkanının şikayetini geri alması istendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin