Macron’un sahte haber yasasını ırkçı Le Pen bile eleştirdi

110

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron basını kontrol etme hırsından vazgeçmiyor.  Macron, seçildikten sonra devlet televizyonu France 2’nin ana haber sunucusu Pujadas’ı tüm ekibiyle birlikte görevinden almıştı. Eşiyle çıktığı yaz tatilinde görüntülerini çeken muhabiri gözaltına aldırmıştı. Macron’u son hamlesiyle ülkedeki ırkçı partinin lideri eleştirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yeni bir yasa ile “Sahte haberlerin” yayılmasını engellemeyi hedeflediğini açıklamasının ardından aşırı sağ parti Ulusal (FN) Cephe lideri Marine Le Pen, “Macron’un sahte haberlere karşı yasası, ifade özgürlüğünün kontrol edilmesidir” dedi.

Çarşamba günü basına yeni yıl mesajını ileten Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “Sahte habere karşı yasa” getirecek olmasını aşırı sağ parti Ulusal (FN) Cephe lideri Marine Le Pen ifade özgürlüğüne kontrol olarak nitelendirdi.

Önümüzdeki haftalarda içeriği netleşecek sahte habere karşı yasa hakkında yorum yapan Le Pen, “Fransa vatandaşlarına ağızlık takarsa hala demokrasi olmaya devam edecek mi?

Bir haberin sahte olduğuna kim kadar verecek? Yargıçlar mı yoksa hükümet mi? Çok endişe verici” ifadesini kullandı. Ayrıca Le Pen, Macron’un öngördüğü yasa ile ilgili “Toplumu yargısallaştırma ve internetteki özgür ifadenin kontrolüdür” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin