Macron’un tek sermayesi İslam düşmanlığı

39
Günden güne oy oranı eriyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, çareyi İslam düşmanlığında buldu. Macron, siyasal İslam adını verdiği Müslümanlara karşı anti demokratik yeni adımlar atılacağını belirtti. 
Belediye Başkanları Kongresi’nde konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yine ülkedeki Müslümanları hedef aldı. Siyasal İslam düşüncesine sahip olanların, gelecek yıl yapılacak yerel seçimlerde yarışmaması fikrine karşı olduğunu söyledi. Bu sorunun seçimlere katılımı yasaklayarak çözülemeyeceğini ifade eden Macron, siyasal İslam ile mücadeleyi önemsediğini vurguladı.
Müslümanlar seçime katılmasın
Macron’un açıklamalarının ardından İslam karşıtı bir hamle daha geldi. Cumhuriyetçiler Partisi (Les Republicains) Senatörü Bruno Retailleu tarafından Senato’ya sunulan yasa tasarısında toplumun sadece bir kesimini temsil eden “cemaatçi partiler”in seçimlere katılamaması teklif edildi. Özellikle Müslüman veya azınlık seçmenlerden oy toplamayı hedefleyen partilerin cumhuriyet değerlerine uymadığını savunan Retailleu, bunların Fransa için birer tehdit olduğunu öne sürdü. Tartışmalara katılan Türk düşmanı Cumhuriyetçiler Partisi Milletvekili Valerie Boyer de tasarıya destek vereceğini belirterek, “Doğrudan Erdoğan’ın partisi olan Eşitlik ve Adalet Partisi’nin Fransa’da seçimlere katılmaması gerekiyor” dedi.
Kaynak: Euro News

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin