Özel Haber: ABD’de paranız yoksa organ nakli yaptırmayı unutun

77

Amerika Birleşik Devletleri’nde organ nakli yaptırmak milyon dolarlara mâl olabilir. Bu devasa mâliyete güç yetiremeyenler ise organ naklinden mahrum bırakılmakta.

Michigan’lı Hedda Martin bu mahrumiyeti yaşayanlardan biri. Mâliyeti aylık 3000-4000 doları bulan nakil-sonrası hapları alamayacağı için 60 yaşındaki kadına kalp nakli yapılmadı.

Bir böbrek nakli 400.000 dolar, kalp nakli ise 1,3 milyon dolar tutabiliyor.

Bu meblağlara güç yetiremeyen hastalar ya organ nakli derneklerinden yardım istiyorlar ya da internetten para toplamaya çalışıyorlar.

Hedda Martin GoFundMe hesabı üzerinden 30.000 dolar topladı ve ulusal organ nakli kurumunun bekleme listesine alındı. An itibariyle 114.000 hasta organ nakil sırası bekliyor ve bekleme süreci yıllar sürebiliyor.

HelpHopeLive adlı organ nakil derneği idarecisi Kelly Green’ göre, “Hayatınızı kurtaracak bir organ alıyorsanız masrafları karşılayabilmeniz gerekiyor.” Bu da organ nakli hususunda zenginin fakirden çok daha öncelikli olduğu anlamına geliyor.

Organ nakli derneklerine başvuran herkes de nakil hakkı kazanabilecek kadar şanslı değil.

Her yıl 4.000 hastaya yardım eden ve 82 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan Ulusal Organ Nakli Vakfına başvuran hastaların her yıl %20’si operasyon için kendi payına düşen meblağı karşılayamadığı için nakilden mahrum bırakılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin