Özel Haber: CHP’li belediyelerde grev var!

356

CHP’li Şişli Belediyesinde çalışan temizlik işçilerinin başlattığı grev sonucunda Nişantaşı ve Osmanbey gibi lüks semtlerde çöp dağları oluştu. Şişli Belediyesinde yaşanan sadece istisna mı? CHP’nin kalesi durumundaki belediyelerde işçiler CHP’nin vaat ettiği gibi rahat mı?

Haberimizde göreceğiniz üzere İzmir Büyükşehir Belediyesine ait vapurlar 15 gündür çalışmıyor. Partisinin İzmir Milletvekili olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu grevden haberi var mı?

Şişli’nin lüks sokaklarında çöp dağları 

Temizlik İşçileri Grevi: Şişli Belediyesinin iştiraki olan Kent-Yol Temizlik A.Ş’nin personel alım ihalesine girmeyeceği açıklandıktan sonra, bini aşkın işçinin mücadelesi 17 Temmuz’da CHP İstanbul İl Başkanının söz vermesiyle greve dönüşmemişti. Şişli Belediyesinin bu konuda bir adım atmaması nedeniyle işçiler 24 Temmuz’da greve gitme kararı alındı.

İzmir’de 15 gündür vapurlar çalışmıyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı İZDENİZ A.Ş’de Toplu İş Sözleşmesinin başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle 3 Temmuz 2017 tarihinde asılan grev kararı 12 Temmuz’da uygulanmaya başlamıştı. İZDENİZ A.Ş’nin internet sitesinde bildirdiği üzere 12 Temmuz’dan bu yana vapur seferleri yapılamıyor. İZDENİZ çalışanları grevin nedenlerini sıralarken hükümetin %15 zam yaptığını, İZDENİZ’inse zam yapmadığını, İzmir halkına anlattılar.

İzmir’de yaşanan bu sorun şehrin trafiğini olumsuz etkilerken, İstanbul ya da Ankara’da logar kapağı taşsa haber yapan medya kuruluşlarının bu greve dair haber girmemesi dikkatlerden kaçmadı. CHP İzmir Milletvekilleri, Selin Sayek Böke ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu grevden ya habersiz ya da yorum yapmak istemiyor.

Sosyal medyada paylaşılan resimlerden birinde şu not var: “Teşekkürler #izdeniz sayeniz de tutunmadan yolculuk edebiliyorum”

İzmir’de geçen yılda raylı sistem durmuştu!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD’nin ortak şirketi olan İZBAN’da  8 Kasım 2016’da başlayan grev nedeniyle trafik kitlenmişti. TCDD’nin devreye girmesiyle 15 Kasım’da biten grevden akılda kalan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun grev için söylediği “görünmeyen eller bizi dar boğaza sokmak istiyor.” sözleri ve bir hafta boyunca keşmekeşe dönenen trafik oldu.

Bakırköy Belediyesinde işçi hakları grev olmadan verilmiyor

CHP’li Bakırköy Belediyesi ile Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası arasında 2016 Martında başlayan Toplu İş Sözleşmesi’nde anlaşma sağlanamaması üzerine 450’nin üzerinde işçi 17 Ekim’de greve çıkmıştı. Grev sonucunca toplu sözleşme imzalanarak grev sona erdirildi.Bakırköy Belediyesinde bir başka grev de 2015 yılında yaşanmış, 20 Mart 2015 tarihinde başlayan taşeron işçilerin grevi toplu sözleşme imzalanması ve işçi temsilcisinin hayvan barınağına sürgün edilmesinin geri alınmasıyla sona ermişti.

Beşiktaş Belediyesi önce kovmakla tehdit ediyor, sonra sözleşme imzalıyor! 

Mart 2016’da belediyenin temizlik işlerini yapan taşeron şirkette çalışan işçiler, kendilerine yeni bir iş sözleşmesi dayatıldığı gerekçesiyle eylem yapmışlardı. Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile görüşen işçilerin sorununun çözüldüğü açıklanmıştı. Daha sonra bu eyleme öncülük yapan 9 kişi Murat Hazinedar tarafından işten çıkartılmıştı. Bunun üzerine 24 Martta temizlik işçilerinin tamamı iş bırakmış ama Belediyenin polis çağırması nedeniyle işçiler görevine geri dönmüştü.

Eylemlerine Belediye binası önünde devam eden 9 işçiye Belediye zabıtaları saldırmıştı.

Beşiktaş Belediyesi işçileri aynı sıkıntıyı 2014’de de yaşadı

CHP’li Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın işten atmakla tehdit ettiği ileri sürülen yaklaşık 250 Beltaş işçisi, Hazinedar’ın kimseyi işten çıkarmayacağını yazılı olarak beyan etmeyince, 22 Temmuz 2014 tarihinde greve başlamıştı. Yaklaşık 2 ay süren grev,  toplu iş sözleşmesinin ve işten çıkartılmalara karşı iyi niyet sözleşmesinin imzalanmasıyla sone ermişti.

Belediye Başkanı Murat Hazinedar grev yapan işçileri şikayet için biriken çöpleri göstermişti.

Sağlık Raporu aldı Şişli Belediyesinden kovuldu

Nilüfer Parlar; Okmeydanı SSK hastanesinden aldığı sağlık raporunda doktor kaşesi olmadığı için Kent-Yol A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Pietron G.Söğütlügili (Bayram Hasnun) talimatıyla işten çıkartılmıştı. Nilüfer Parlar, raporun gerçek olduğunu hastaneden ispat etmesine rağmen işe geri alınmamış, Kent-Yol’un başındaki Bayram Hasnun’un, raporu veren Okmeydanı SSK Hastanesini arayarak tehdit ettiği iddia edilmişti. Nilüfer Parlar işe geri alınmak için belediye önünde açlık grevine başlamıştı. 24 Ağustos 2016 tarihinde eylemine devam ettiği medyada yer alan Nilüfer Parlar’ın işine dönüp dönmediği bilinmiyor. Haberimizi hazırlarken telefonla bilgi almak istediğimiz Şişli Belediyesi henüz geri dönüş yapmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin