Özel Haber: Noam Chomsky, Donald Trump’a destek verdi ortalık karıştı

185

Türkiye’de yaşanan Gezi kalkışmasına destek olan Noam Chomsky’yi Trump’a ideolojik olarak yaklaştığı eleştirisi geldi. PKK ve diğer sol terör örgütlerine verdiği destekle bilinen Chomsky’e bu eleştiri ABD’li anti-faşistlere yönelttiği salvolardan sonra geldi. 88 yaşındaki dil bilimci, “anti-faşistlerin kendini bitirme temayülünde olduğunu” söyledi.

Noam Chomsky anti-faşist harekete karşı bir saldırı başlattı ve eylemlerinin temelde yanlış olduğunu ve bunun sağa büyük bir hediye olduğunu savundu.

Modern dilbiliminin babası olarak nitelendirilen ünlü entelektüel, hareketin kendi altını oyduğunu ve solun periferisinde küçük bir hizip teşkil ettiğini savundu.

Anti-faşist örgütlerin kısaltılmış hali olan Antifa, aşırı sağa karşı çıkan militan, adem-i merkeziyetçi, tabandan gelen grupların esnek koalisyonuna işaret etmektedir.

1920’lerde Avrupa’da kurulan hareket, bu ayın başlarında Charlottesville’de gerçekleştirilen beyaz ırkın üstünlüğünü savunanların mitinginin ardından manşetlerden düşmedi. Neo-Naziler, Ku Klux Klan (KKK) üyeleri ve “alt-sağ” (alternatif sağ) destekçileri anti-faşistlerle çatıştı ve bir arabanın anti-faşist protestocuların üstüne sürülmesi sonucu bir kadın öldü.
Ölümcül şiddetin ardından Başkan Donald Trump’ın, karşıt protestocuların aşırı sağ kadar şiddet yanlısı olduğunu ve “alt-sağ” gruplarda da “çok iyi” insanların bulunduğunu söylemek suretiyle beyaz ırkın üstünlüğünü savunanlar ile anti-faşistler arasında ahlaki bir benzerlik kurması öfkeye neden oldu.

ABD dış politikası, neo-liberalizm ve ana akım medya eleştirileriyle bilinen, solun önde gelen isimlerinden Chomsky bu sefer Antifa’yı eleştirdi.

Dilbilimci ve siyaset felsefecisi Chomsky Washington Examiner’a “Antifa’ya gelince; bu hareket selefleri gibi solun kıyıda köşede kalmış çok küçük bir parçası” dedi. “Enerjiyle dolup taşan militan sağ da dahil olmak üzere sağa büyük bir hediye.”

88 yaşındaki dilbilimci, muhafazakâr gazeteye verdiği röportajda, “Yaptıkları şey genelde prensip olarak yanlış (konuşmaları engellemek gibi) ve hareket genellikle kendini bitirme temayülünde” dedi.

“Çatışma, şiddet arenasına kaydığında kazanan, en zorlu ve en acımasız olandır – ve bunun da kim olduğunu biliyoruz. Bu; eğitim, örgütlenme ve ciddi ve yapıcı aktivizm fırsatlarının kaybı gibi bedellerin oldukça dışındadır.” diye ekledi.

Çoğu kimse anti-faşist hareketi doğrudan militan eylemle ilişkilendirirken, hareketin çok çeşitli taktikler benimsemesi kayda değer. Bu taktikler; sendikal örgütlenme, göçmen dayanışması, halk eğitim programları, beyaz ırk üstünlükçülerini ve neo-Nazileri komşularıyla işverenlerine şikayet etme ve aşırı sağcı toplantılarının iptali için çağrıda bulunmayı içermektedir.

Yakın zamanda Arizona Üniversitesi’nde en yüksek payeli profesör olmak için Massachusetts Institute of Technology’deki Emekli Enstitü Profesörü görevinden ayrılan Chomsky’nin Antifa’ya ilişkin değerlendirmesi eleştirilere neden oldu.

Faşizm ve aşırı sağcılık konularında pek çok yazısı bulunan Eleanor Penny, The Independent gazetesine şöyle dedi: “Chomsky faşizmle edilen mücadeleyi, solun saygılı, nazik ve hürmetkâr kalması durumunda kazanılabileceğinden ziyade bir ahlaki saflık mücadelesi olarak görüyor.”

Penny sözlerine şunları ekledi: “Fakat faşistler bu savaşı kazanmakla ilgilenmiyor. İfade özgürlüğüne ya da adil yargılanma hakkına saygı duymayı önemsemiyorlar: her renkten insana (ve diğer istenilmeyenlere) karşı ölüm saçan niyetlerini açıkça beyan ettiler ve bu amaca ulaşmak için gereken her yolu deneyecekler. Bu bağlamda fiziksel direniş bir vazife, bir savunma hareketidir; solcu ahlaki düşüşün çirkin bir ileri mevzisi değil”.

“Dahası, bu işe yarıyor. 1936’daki Cable Caddesi Savaşı’ndan 1977’de Londra’daki Lewisham ve Wood Green’deki benzer çatışmalara kadar, fiziksel direniş yerel toplulukları ırkçı şiddetten defalarca korudu ve faşistlerin meclis toplantısının ana akım siyaseti daha fazla etkilemesini engelledi.”

Sosyal medyadaki eleştirmenler, tarihteki en çok alıntılanan araştırmacılardan biri olan Chomsky’nin yaşlılık döneminde daha az solculuk yapar olduğunu ve sözlerinin, kendisinin meseleye yabancılaştığı anlamına geldiğini savundu.

ABD’li bir gazeteci olan Asa Winstanley, “Hazin: Chomsky, ‘her iki tarafı’ da suçlayan Trump’a yaklaşıyor; Antifa’nın ‘sağa büyük bir hediye’ olduğunu söylüyor” şeklinde bir ifadede bulundu.

Bir başka kullanıcı ise “Mitt Romney’nin Antifa konusunda Noam Chomsky’den daha solda duruduğu bir dünyada yaşadığımıza inanabiliyor musunuz? diye sordu.

Polise veya devlete güvenmek yerine, faşizme karşı popüler halk muhalefetinin tarafında olan anti-faşist hareket, homojen bir merkezi örgüt değildir. 1920’lerde Benito Mussolini’nin Kara Gömleklileri ve daha sonra Münih meyhanelerindeki Adolf Hitler’in Kahverengi Gömleklileri ile olan mücadeleye dayanan uzun ve çeşitli bir tarihe sahiptir.

İngiltere’de, anti faşistler, 1930’larda Doğu Londra’daki Cable Caddesi’ndeki İngiliz Faşistler Birliği’nin başında olan Oswald Mosley liderliğindeki Kara Gömlekliler’e karşı ve daha birçok durumda harekete geçti.

Chomsky’nin temsilcisi yorum talebine hemen cevap vermedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin