Savcılık, “Bosna Kasabı” Mladiç’in soykırımdan cezalandırılmasını istedi

107

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Brammertz, “Bosna Kasabı” olarak da nitelendirilen Mladic için, “Ratko Mladic’e en ağır cezanın verilmesini talep ediyoruz. Kararı, mahkemenin hakimleri verecek.” dedi. Ratko Mladiç Srebrenitsa katliamı başta çok sayıda katliamda Sırp güçlerine komutanlık yapmıştı.

Hollanda’nın Lahey şehrindeki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICTY) Başsavcısı Serge Brammertz, soykırım ve savaş suçu zanlısı eski Sırp komutan Ratko Mladic’e en ağır cezanın verilmesini talep ettiklerini söyledi.

“Bosna Kasabı” olarak da nitelendirilen Mladic’in 22 Kasım’daki karar duruşmasından önce değerlendirmelerde bulunan Brammertz, eski Yugoslavya ülkelerindeki önemli sorunlardan birinin 1990’lı yıllarda yaşananların okul kitaplarında “tek taraflı anlatılması” olduğuna işaret etti.

İnsanların geçmişle barışmadıkları sürece gelecekle anlaşamayacağını vurgulayan Brammertz, ortak bir gelecek inşa etmek için öncelikle geçmişle yüzleşmek gerektiğini kaydetti.

Brammertz, ICTY’nin çalışmalarını iki önemli davayla sonlandıracağını anımsatarak, bunlardan birinin hakkında müebbet istenen savaş suçu ve soykırım zanlısı Mladic’in karar duruşması, diğerinin ise eski Hırvat komutan Jadranko Prlic ve aynı davada yargılanan diğer isimlerin temyiz duruşması olacağını anımsattı.

Mladic’in, 1995 yılındaki Srebrenitsa soykırımının yanı sıra Saraybosna kuşatmasında işlenen suçlar ve Srebrenitsa dışındaki altı şehirde daha soykırım suçlarından yargılandığını aktaran Brammertz, Mladic’in davasında yüzlerce tanığın dinlendiğini, binlerce kanıtın mahkemeye sunulduğunu söyledi.

Brammertz, “Ratko Mladic’e en ağır cezanın verilmesini talep ediyoruz. Kararı, mahkemenin hakimleri verecek. Prlic ve diğerlerinin davasında da hakimleri bu kişilerin işlediği suçlar konusunda ikna etmeyi başarmıştık. Aynı sonucu temyiz davasında da bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ratko Mladic kimdir? 

Mladic, 12 Mart 1942 tarihinde Bosna Hersek’in Kalinovik beldesinde doğdu. Belgrad’daki Yugoslav Halk Ordusu (JNA) Askeri Akademisi’nde eğitim alan Mladic, önce JNA’da, ardından da Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti Ordusunda (VRS) görev yaptı.

Mladic, Bosna’daki savaşın ilk dönemlerinde, 12 Mayıs 1992’de kurulan VRS’nin kuruluşundan 8 Kasım 1996 tarihine kadar komutanlığını üstlendi.

Bosna’daki savaşın ardından 15 yıl saklandıktan sonra 26 Mayıs 2011’de Sırbistan’da yakalanan ve 31 Mayıs 2011’de ise Lahey’deki mahkemeye teslim edilen Mladic’in yargılanması 530 gün sürdü.

Savcılık, Mladic hakkında soykırım, insanlığa karşı suç, savaş yasa ve geleneklerini çiğnemek suçlarından müebbet hapis cezası verilmesini talep ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin