Teröristlere nasıl istihbarat sağlamışlar

Türkiye-Almanya ilişkileri daha da gerilecek. Firari Can Dündar'a vatandalık veren, Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye aleyhine bütün yayınlara destek olan, PKK mitinglerinin rahatça yapılabildiği Almanya'dan skandallar bitmiyor. Almanya, MİT'in listesindeki FETÖ mensuplarını uyarıyor.

40

Almanya’nın, Türk makamlarının 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili kendilerine verdiği FETÖ’cü listesinde bulunanları uyardığı iddia edildi.

Alman medyasının iddialarına göre, Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Almanya’da yaşayan FETÖ’cülere yönelik casusluk faaliyetinde bulundu. Haberlere göre MİT, elde ettiği bilgileri şubat ayında gerçekleşen Münih Güvenlik Konferansı esnasında Alman Federal Haber Alma Servisine (BND) iletti.

Habere göre, listede Almanya’da yaşayan 300 FETÖ’cü ile 200 kadar dernek okul ve benzeri kurumun isimleri bulunuyor. Listede isimleri yer alanların açık adres, cep ve sabit telefon numaraları ile gizli çekilen fotoğraflarının da dosyada bulunduğu öne sürüldü.

BNDnin Başkanı Bruno Kahl, kendisine verilen dosyaları Alman Hükümeti, Anayasayı Koruma Teşkilatı, Federal Savcılık, Federal Asayiş Dairesi, polis ve Eyaletlerin Anayasayı Koruma Teşkilatlarına (LKA) iletti.

“Türkiye’ye ve Türk temsilciliklerine gitmeyin” uyarısı

SZ, NDR ve WDR basın kuruluşlarının haberlerine göre, Aşağı Saksonya ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletleri, Türkiye’nin verdiği listede yer alan kişileri MİT tarafından izlendikleri konusunda uyarıyor. İsmi açıklanmayan bir LKA sözcüsü, SZ, NDR ve WDRye bu kişilerin Türk topraklarına girmesi durumunda sıkıntı yaşayabilecekleri konusunda uyarıldığını söyledi. Kuzey Ren Vestfalya polisi ise, bu durumun Almanya’daki Türk temsilciliklerinde de yaşanabileceğine dikkat çekerek buralara girilip girilmemesi kararının iyi değerlendirilmesi tavsiyesinde bulunuyor.

Alman Federal Haber Alma Servisinin (BND) Başkanı Bruno Kahl, geçtiğimiz günlerde Spiegel dergisine verdiği mülakatta, Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ’nün olduğuna çeşitli yollardan Almanya’yı ikna etmeye çalıştığını, ancak kendilerinin henüz buna ikna olmadıklarını söylemişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin