Tony Blair yalanlarıyla, Irak’ta meydana gelen yıkımın sorumlularından

57

İngiltere’de, dönemin başbakanı Tony Blair ve hükümetinin 2003 Irak Savaşı döneminde aldığı kararları inceleyen en kapsamlı raporun yazarı Sir John Chilcot, BBC’ye konuştu.

Chilcot, Blair için “Ülkeyi Irak Savaşı’na dahil etme kararı ile ilgili olarak halka doğruyu söylemedi” dedi. Raporun yayınlandığı geçen yıldan bu yana ilk kez konuşan Chilcot, Tony Blair’in soruşturma için sunduğu kanıtların gerçekleri yansıtmaktan uzak olduğunu söyledi.

Chilcot raporda, Blair’i sert bir dille eleştirmiş ve dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin’in oluşturduğu tehdidin aşırı derecede abartılarak İngiltere’nin Amerika ile beraber Irak’ı işgal etmesinin meşrulaştırılmaya çalışıldığını söylemişti BBC röportajında Chilcot’a, eski başbakan Blair’in ülkeye ve soruşturmayı yürütenlere dürüst davranıp davranmadığı soruldu. Chilcot yanıtında, “Ülkeyi savaşa sürükleyen her başbakanın doğruyu söylemeli ancak Irak örneğinde durumun bu olduğuna inanmıyorum” dedi.

Chilcot ayrıca İngiltere’nin gerçeği yansıtmayan bilgiler üzerine girmek zorunda değilken girdiği 2003 Irak Savaşı yüzünden Irak’ta ölen sivillerin ve ülkede meydana gelen yıkımın da sorumlularından biri olduğunu hatırlattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin