Trump’ın hayran olduğu İngiliz ırkçı gözaltına alındı

38

ABD Başkanı Donald Trump’ın İslamofobik videolarını paylaştığı aşırı sağcı grup “Britain First”ün (Önce Britanya) başkan yardımcısı Jayda Fransen gözaltına alındı.

Fransen, ağustos ayında Belfast’ta katıldığı “Kuzey İrlanda Teröre Karşı” mitinginde yaptığı İslam karşıtı konuşma nedeniyle çıkarıldığı mahkemede kefaletle serbest bırakıldı.

Jayda Fransen hakkında duruşma salonundan çıkarken 13 Aralık’ta yaptığı başka bir konuşma nedeniyle yeniden gözaltı işlemi uygulandı. Bunun nedeninin, Fransen’in Belfast’ta Katolikler ile Protestanları ayıran duvarlardan birinin yakınında yaptığı konuşma olduğu belirtiliyor.

Fransen dün çıkarıldığı mahkemece 9 Ocak 2018’e kadar başka herhangi bir mitingin 500 metreden fazla yakınına gitmemesi koşuluyla salıverilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump geçen ay Twitter hesabından Fransen’in yayımladığı 3 İslamofobik videoyu yaklaşık 45 milyon takipçisiyle paylaşmıştı. Bu paylaşım, ABD ile İngiltere’nin arasında gerilime neden olmuştu.

Jayda Fransen, geçen yıl başörtülü bir kadına sözlü tacizden yargılanmış ve “nefret suçu” işlediği sabit görülerek 2 bin sterlin para cezasına çarptırılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin