Ünlü şarkıcı Lorde’un Florida konserleri İsrail’i boykot ettiği için iptal olabilir

93

Grammy ödüllü şarkıcı ve söz yazarı Lorde’un Nisan ayı içinde Florida eyaletine bağlı Tampa ve Miami kentlerinde sahne alması planlanıyordu. Ancak Cumhuriyetçi milletvekili konserlerin ünlü şarkıcının BDS hareketiyle olan bağlarından ötürü iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

BDS, İsrail hükümetinin Gazze Şeridi ve Batı Şeria’daki Filistinlilere yönelik muamelelerine karşı Boykot (Boycott), Tecrit (Divesment) ve Yaptırımlar (Sanctions) anlamına geliyor. 21 yaşındaki şarkıcının BDS hareketiyle olan ilişkisi geçtiğimiz aralık ayında İsrail’de verilmesi planlanan bir konseri iptal etmesiyle ortaya çıktı.

Palm Bay temsilcisi Cumhuriyetçi Randy Fine, Florida yasaları uyarınca hiçbir devlet ya da yerel hükümetin İsrail’i boykot eden herhangi bir organizasyon ile 1 milyon doları aşan bir iş yürütemeyeceğini belirtiyor. Fine “Florida’nın anti-Semitizm ve İsrail devletini yok etmeye meyilli boykotlara karşı hiçbir şekilde müsamahası yok.” dedi.

“Bu sebeple, Florida çığır açıcı bir BDS karşıtı tasarıyı seneler önce kabul etti ve aynı sebeple, Senatör Jeff Brandes ile birlikte bu sene bu mevzuatın güçlendirilmesini önerdim. Son durum gayet açık – yerel hükümetler anti-Semitik İsrail boykotlarına katılan şirketler ile iş yapamaz. Lorde aralık ayında boykota katıldığında, o ve şirketleri bu hükme tabi oldu.” Lorde’nin 11 Nisan’da Tampa kentindeki Amelia Arena’da ve 12 Nisan’da Miami kentindeki American Airlines Sahnesi’nde konser vermesi programlanmış durumda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin