Utanç yasası Hollanda’da yürürlüğe girdi

19

Hollanda, tartışmalara yol açan burka yasağını yürürlüğe sokan Avrupa ülkelerinin arasına katıldı.

Çok sayıda insan, yasağın inanç özgürlüğünü ihlal ettiğini savunuyor. Okullar, hastaneler, kamu binaları, toplu taşıma gibi kamusal alanlarda yüzü kapatan kıyafetlerin giyilmesini yasaklayan yeni yasa Hollanda’da yürürlüğe girdi.

Memurların artık insanlara yüzlerini göstermelerini söylemeleri gerekecek. Bundan böyle, uyarıya karşı gelen kişilerin kamusal alanlara girişi engellenebilecek, ve 150 Avro ceza kesilebilecek.

Rotterdam’da İslami bir siyasi parti, dinî nedenlerle yasaklanan kıyafetlerle yakalanan kişilerin para cezalarını ödeyeceğini açıkladı.

Hollanda’da tahmini 150 kadar burka ve peçe giyen kadın bulunuyor, yeni yasa bütün yüzü kaplayan kasklar ve kar maskeleri için de geçerli. Şimdiden eleştirilerin hedefi olan yasanın uygulanması güç görünüyor, birçok şehir, hastane, toplu taşıma işleticisi, ve hatta polis dahi yasaya uymayacağını bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü, yasağın kadınların istediği gibi giyinme özgürlüğünü ihlal ettiğini söyledi. Ancak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2014 yılında bu tip yasakların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal etmediğine karar vermişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin