Scroll Top

Fetullahçı Terör Örgütüne büyük darbe

Fetullahçı Terör Örgütü’nün TSK yapılanmasına operasyon

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) bugün büyük bir darbe yedi. İzmir ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından ortak yürütülen soruşturma kapsamında terör örgütünün Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) yapılanmasına yönelik unsurları tespit edildi. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, örgütün TSK yapılanması içinde yer alan 532 şüpheli tespit edildi. Şüphelilerin terör örgütüne özgü örgütsel iletişim ağına dahil oldukları ve bunun yanı sıra örgütün iletişim araçları üzerinden birbirleriyle bağlantı kurdukları tespit edildi. Ayrıca şüphelilerin belirlenmesinde, itirafçıların beyanları da önem taşıdı. Delilleri inceleyen her iki ilin de Cumhuriyet Başsavcılıkları talimat verdi. Bu talimatın üzerine 62 ilde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) operasyon gerçekleştirildi. Eş zamanlı olarak yürütülen operasyonlar sonucu örgütün TSK yapılanmasında yer aldığı tespit edilen 532 şüpheliden 400’ü yakalandı.

532 kişiden 459’u halen görevde

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından;

61’i Jandarma Genel Komutanlığı,

122’si Kara Kuvvetleri Komutanlığı,

30’u Hava Kuvvetleri Komutanlığı,

22’si Deniz Kuvvetleri Komutanlığı,

1’i Sahil Güvenlik Komutanlığı,

22’si Milli Savunma Bakanlığı’na mensup;

4’ü albay,

1’i yarbay,

9’u binbaşı,

24’ü yüzbaşı,

32’si üsteğmen,

3’ü teğmen,

142’si astsubay,

1 uzman çavuş toplam 216 muvazzaf asker ve

darbe girişimi sonrası ilişiği kesilen 42 askeri okul öğrencisi

olmak üzere 258 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ise;

97’si Jandarma Genel Komutanlığı,

111’i Kara Kuvvetleri Komutanlığı,

16’sı Hava Kuvvetleri Komutanlığı,

19’u Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na mensup

235’i astsubay,

8’i uzman çavuş muvazzaf konumda 243 şüpheli,

ve darbe girişimi sonrası ilişiği kesilen 31 askeri okul öğrencisi olmak üzere toplam 274 kişinin gözaltına alınmasına yönelik karar çıkarıldı. Operasyon sırasında 200 kişinin daha yakalanmasıyla beraber toplam gözaltı sayısı 400’e ulaştı. Geri kalan şüphelilerin yakalanması için çalışmalar sürdürülüyor.

Fetullahçı Teröristlerin iletişim yöntemleri

Fethullahçı Terör Örgütü birçok iletişim yöntemi kullanıyor. Deşifre olmamak adına oldukça dikkatli davranan örgütün bugüne kadar kendi içinde iletişim sağlamak için başvurduğu onlarca yoldan bazıları ByLock, Tango, Kakao, Signal gibi telefon uygulamalarıdır. Bunlardan en sık adı geçen ByLock kullanımı, örgüte üye olmanın yeterli bir delilidir. Ancak ByLock’tan daha önce kullanılan ankesörlü arama yönteminin, özellikle ByLock deşifre olduktan sonra kullanımı arttı. Mahrem imamlar ardışık aramalar yaparak TSK içindeki örgüt üyeleriyle iletişimi sağlıyordu. Bu yöntemin deşifre edilmesiyle birlikte örgütün içindeki birçok FETÖ’cü açığa çıktı.