İspanya’da sosyalistler kazandı

İspanya-seçimler-800x450

İspanya’da yapılan erken genel seçimlerden Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ilk sırada yer aldı ancak tek başına iktidara gelecek çoğunluğu sağlayamadı. Aşırı sağ görüşlü Vox Partisi ise oylarını iki kat artırdı. PSOE lideri ve Başbakan Pedro Sanchez, azınlık hükümeti kurmak için destek istedi. “Bu kez hükümet ya kurulacak ya kurulacak.” diyen Sanchez, siyasi rakiplerine “sorumlu hareket edip, azınlık hükümetinin önünü açmaları” yönündeki mesajını iletti.

Meclis aritmetiğine göre, PSOE’nin bir azınlık hükümeti kurması için tek seçeneğin, en büyük siyasi rakibi olan sağ görüşlü Halk Partisi’nin (PP) güven oylamasında çekimser kalması olasılığı gözüküyor. İspanya’da sağın en büyük partisi olan ve bir önceki seçimlere nazaran oylarını artıran PP’nin lideri Pablo Casado da sonuçları değerlendirdiği konuşmasında, “PP iyi bir sonuç elde etti ama İspanya’nın geleceği ve hükümet kurulması açısından kötü bir sonuç alındı.” dedi. “Sanchez referandumu kaybetti.” ifadesini kullanan Casado, İspanya’da “sol hükümete gerçek alternatifin PP olduğunu” savundu.

Öte yandan oylarını iki kat artıran aşırı sağ görüşlü Vox Partisinin lideri Santiago Abascal ise “11 ay önce İspanya’nın hiçbir belediyesinde, mecliste ya da Avrupa Parlamentosu’nda temsilcimiz yoktu. Bugün İspanya’nın 3. büyük siyasi partisiyiz.” açıklamasında bulundu. Abascal, “PSOE’nin zaferinden, nasıl bir hükümet kurulacağından ve özellikle Katalonya’ya karşı alınması gereken önlemlerin şeklinden dolayı endişeliyiz.” ifadesini kullandı.

Benzer gönderiler