Scroll Top

Türkiye Kovid-19’a karşı yerli ve milli ilacını üretti

20200612-2-42922019-55851330-web-FhZ6

Türk mühendisler, rekor hızda üretilerek dünyaya ihraç edilen yerli yoğun bakım solunum cihazının ardından yeni bir başarıya daha imza attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan, bilim insanları tarafından ”TÜBİTAK “Covid-19 Türkiye Platformu” çatısı altında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen ilk yerli sentez ilaç görücüye çıktı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, TÜBİTAK, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Atabay İlaç iş birliğiyle Kovid-19 tedavisinde kullanılan ve etkin sonuçlar veren Favipiravir isimli ilacın yerli sentezi, Doç. Dr. Mustafa Güzel ve Zeynep Atabay Taşkent’in koordinasyonunda 32 kişilik ekip tarafından 40 gün gibi kısa sürede üretildi.

Yerli ham madde ile sentezlenerek üretilen ilacı geliştiren İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Güzel ve ilacı endüstri seviyesine getiren Atabay Kimya Sanayi Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Atabay, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile birlikte Bakan Varank’ı ziyaret ederek, ruhsatlandırma aşamasına gelen yerli sentez ilacın ilk numunesini sundu. Böylelikle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ve Kovid-19’a karşı tedavilerde kullanılması planlanan yerli sentez ilaç görücüye çıktı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “İlacın ruhsatlandırma aşamasına gelmesi hem mutluluk hem de gurur verici.” ifadelerini kullandı.

 

Benzer gönderiler