ABD Büyükelçiliği yalan söyleyerek kurtulmaya çalıştı

1024090573

MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin 5. iddianame ABD-FETÖ işbirliğini tekrar gündeme getirdi.

İddianameye göre, olay yerinde olan FETÖ imamları öğretmen Bayram Andaç ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda uzman yardımcısı olan Muharrem Gözüküçük’ün TIR’ların durdurulmasından bir gün sonra ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu ile telefon görüşmeleri yaptıkları saptanmıştı.

ABD Büyükelçiliği bugün bir açıklama yayınlayarak, bu haberleri yalanladı. Fakat ortaya çıkan belgeler ABD Büyükelçiliğin yalan söylediğini ortaya çıkardı. Büyükelçiliğin Yargıtay kararına rağmen FETÖ ifadesini kullanmaması dikkat çekti.

Büyükelçiliğin açıklaması: “MİT tırlarının durdurulması olayları sırasında, ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’nun Fethullah Gülen’e yakın kişiler tarafından telefonla arandığına dair basında çıkan haberleri takip etmekteyiz. Basında yer alan haberlerin aksine, bu hususla ilgili olarak büyükelçilik ve başkonsolosluktan herhangi bir bilgi talebinde bulunulmamış ya da savcı tarafından bu temsilciliklerimizle iletişime geçilmemiştir.  Büyükelçilik ve başkonsolosluk, söz konusu iddiaları doğrular nitelikte hiçbir bilgiye sahip değildir.” denildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ABD Büyükelçiliği’ne 30 Haziran tarihinde bilgi verdiği ortaya çıktı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın