ABD, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni de tehdit etti

Screenshot_5

Amerika Birleşik Devletleri, şimdide Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni tehdit etti. Geçtiğimiz pazartesi günü açıklama yapan John Bolton gerekirse hâkimleri tutuklarız dedi.

Bolton, UCM’nin ABD vatandaşlarına Afganistan’da işlediği iddia edilen savaş suçlarından ötürü soruşturma açması durumunda mahkemede çalışan hâkim ve diğer yetkililere yaptırım uygulamakla ve onları tutuklamakla tehdit etti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, insan hakları konusundaki Lahey merkezli bağımsız yargı organının ABD, İsrail ve diğer müttefik ülkelere karşı “sorumsuz” ve “bütünüyle tehlikeli” olduğunu ve ABD askerlerinin herhangi bir soruşturmadan geçmesinin ise “tamamıyla temelsiz ve gerekçesiz” olduğunu ileri sürdü.

Balton mahkemenin olası bir soruşturması hakkında  “Mahkeme eğer ABD, İsrail ve diğer ABD müttefiklerinin peşinden gelirse, sessizce oturmayacağız.” dedi.

Ayrıca mahkemenin Amerikalılara dava açması durumunda ABD’nin hâkimlere yönelik olarak finansal yaptırımlar getirmeye hazırlandığını da söyledi:

“Mahkemenin hâkim ve savcılarının ABD’ye girişini yasaklayacağız. ABD finansal sistemindeki fonlarına yaptırım uygulayacağız ve onları ABD ceza sisteminde dava edeceğiz.”

Benzer gönderiler