“Babanızı görseniz vurun” talimatına uymayan er kaçarak uzaklaşmış

kara kuvvetleri

15 Temmuzda vatani görevini yapan tanık er Berat Y, FETÖ’cü darbeci bir binbaşının “Birliğe babanızın ya da polisinin girdiğini de görseniz vurun” talimatı verdiğini fakat emri dinlemeyip bölgeden uzaklaştığını anlattı.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 142 sanığın yargılanmasına tanık beyanlarıyla devam edildi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen duruşmaya tanıklar, tutuklu ve tutuksuz sanıklarla taraf avukatları katıldı. Tanık Berat Y, darbe girişimi sırasında vatani görevini yaptığını, rutin gereği saat 22.00 civarında Kara Kuvvetleri Komutanı’nın birliğe girişinde güvenliği sağlamak için bahçeye indiğini, bu sırada Ramazan isimli bir teğmenin yanlarına gelerek telsiz istediğini ve tatbikat olduğunu söylediğini dile getirdi.

İçtima emri verildikten sonra 4 er ve bir başçavuşla Genelkurmay Başkanlığı’na gitmek üzere yola çıkma emri aldıklarını ifade eden Berat Y, polislerin Genelkurmayda aracı durdurduğunu, ardından birliğe geri döndüklerini ve nizamiye girişinde yarım saat bekletildiklerini anlattı.

Berat Y, birliğe girdikten sonra ani müdahale timi olarak 3 numaralı nizamiyeye, ardından 1 numaralı nizamiyeye gittiklerini ve karşılarına çıkan ismini bilmediği bir binbaşının, “İçeriye giren kimi görürseniz ateş edin. Birliğe babanızın ya da polisin girdiğini de görseniz vurun.” diye emir verdiğini dile getirdi.

Benzer gönderiler