Scroll Top

Eski HSYK 2. Daire Başkanı makamını FETÖ’ye vakfetmiş

6

Görev yaptığı süre içerisinde Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının yargıyı ele geçirmesinde büyük rol oynayan eski HSYK 2. Daire Başkanı Nesibe Özer’in yargılandığı davada önemli bilgiler ortaya çıktı.

Nesibe Özer’in, Yargıtay 9. Ceza Dairesinde “FETÖ yöneticiliği” suçundan tutuklu yargılandığı davada, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Kara tarafından 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis istemiyle sunulan mütalaada çeşitli tespitlere yer verildi.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in, eski HSYK İkinci Daire Başkanı Nesibe Özer’den, “O bizim anamız” diye bahsettiği ortaya çıktı. Örgütün çok önem verdiği  Özer’e, Gülen tarafından kitap ve eşarp da hediye edildiği belirlendi.

Hakim ve savcıların yükselme, birinci sınıfa ayrılma işlemlerini yapan, yer değişikliklerine, meslekten ihraca yönelik kararlar veren HSYK İkinci Dairesinin Başkanı olması nedeniyle Nesibe Özer’e, örgüt tarafından özel önem verildi.

Örgüt lehine hareket etti Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Kara’nın hazırladığı mütalaada, Özer’in örgüt bağlantısına ilişkin önemli tespitler de yer aldı. Buna göre, Özer’in FETÖ ile bağlantısı hakimlik sürecinde başladı, örgüt irtibatı HSYK’deki görevi sırasında da sürdü. Örgütsel stratejilerin belirlendiği toplantılara katılan Özer, FETÖ’nün amaçları doğrultusunda hareket etti.

Nesibe Özer ile FETÖ’nün sivil imamlarının GSM hatlarının incelenmesinde ise ortak baz hareketleri tespit edildi.

Bu sürelerin bir günü aştığı zamanların da olduğu belirlendi. HSYK’deki görevi sırasında Özer, FETÖ’nün kumpas soruşturmaları ve davalarında görev alan başta Zekeriya Öz ve Cihan Kansız olmak üzere örgüt mensubu hakim ve savcıları korumaya yönelik faaliyetler yürüttü, yapılan oylamalarda bu yönde oy verdi.

FETÖ’cü savcıları korudu

FETÖ’nün hiyerarşik yapısında örgüt yöneticisi konumunda bulunan Özer, görev yaptığı ikinci dairede, örgüt üyesi hakim ve savcılarla ilgili yapılan şikayetlerde korumacı tavır izledi. Özer, önemli görevlerde bulunan örgüt mensubu hakim ve savcıların yerlerinin değiştirilmesine ilişkin kararlara da muhalif kaldı.

Bu tavrı örgüt içinde takdirle karşılanan Özer, örgütün, devletin kurumlarının ele geçirilmesi stratejisi kapsamında FETÖ adına önemli bir görev üstlendi. Örgütün şifreli haberleşme ağı ByLock kullanıcısı da olan Özer, FETÖ’nün deşifre olmasını engellemek, örgüt mensupları hakkında yapılan soruşturmaların sonuçsuz kalmasını sağlamak için de çaba gösterdi.

AB heyetine Türkiye’yi şikayet etti

Özer’in, Avrupa Birliği (AB) heyetinin 2014’te HSYK’yi ziyaretinde “Can güvenliğim yok” sözleriyle Türkiye’yi şikayet ettiği basına yansımıştı.

Benzer gönderiler