Scroll Top

FETÖ itirafçısı askeri öğrenciler örgütü deşifre etti

feto-itirafcisi-ali-bal-kimdir-general

Fetullahçı Terör Örgütü’nün TSK’daki yapılanmasına yönelik İzmir’de operasyon düzenlendi. 26 Temmuz’da gerçekleştirilen operasyon kapsamında yakalanan 34 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerden 8’i tutuklandı, 10’u ise etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak itirafçı oldu. İtirafçılar arasında bulunan ve kuzen oldukları belirlenen F.K. (23) ile Y.E.K (24), örgütle nasıl tanıştıklarını ve askeri okul sınavına girdikleri süreçte yaşadıklarını anlattı. Örgüt ile dershane yıllarında tanıştıklarını ifade eden itirafçı askeri öğrenciler önemli itiraflarda bulundu. Operasyon kapsamında gözaltına alınan FETÖ itirafçısı askeri öğrencilerden birisi, örgütün askeri okul mülakatları öncesi eve doktor getirip kendilerini ön sağlık taramasından geçirdiğini belirtti.

FETÖ’cü askeri öğrenciler özel muayeneden geçmiş

F.K., dershanedeki öğretmenleri tarafından örgüt evlerine götürüldüğünü, onların yönlendirmesiyle askeri okul sınavlarına girmeye karar verdiğini söyledi. Kendisiyle sınava girene kadar “Furkan” kod adlı örgüt üyesinin ilgilendiğini belirten F.K., şunları kaydetti:

“Spor mülakatlarında nelere dikkat etmem gerektiği anlatıldı. Gittiğimiz örgüt evine doktor geldi, bizi ön sağlık muayenesinden geçirerek askerliğe engel bir durumumuzun olup olmadığına baktırdılar. Bu dönemde örgüt üyeleri temsili sözlü mülakat heyeti kurarak bizi sözlü mülakata hazırlıyorlardı. Sözlü mülakata girdiğimde kendimi nasıl tanıtmam gerektiğini, bana sorabilecekleri soruları ve yanıtlarını, bir de örgütle alakalı bir şey sorarlarsa hiç haberimiz yokmuş gibi cevap vermemizi söylediler.”

FETÖ itirafçısı F.K., mülakatlar sonrası askeri liseye yerleştirildiğini belirterek, bu süreçte de örgüt evlerine gidip geldiğini belirtti. “Furkan” kod adlı örgüt üyesinin kendisine;

“Sizi askeri liseye biz hazırladık. Bu saatten sonra bağlantımız kopamaz. Ne dersek onu yapacaksınız. Burada konuştuklarımızı hiç kimseyle paylaşmayacaksınız.” dediğini aktardı.

F.K, kendi isteğiyle 1. sınıftayken okuldan ayrıldığını, örgütle de bir daha irtibat kurmadığını ileri sürdü.

Mülakata nasıl hazırlandıklarını anlattılar

F.K., kuzeni Y.E.K. ve arkadaşı M.İ.K. ile aynı evde askeri okula hazırlandıklarını söyledi. Y.E.K., örgüt mensuplarının kendilerini askeri okula gitmeleri için ikna ettiğini itiraf etti. Y.E.K. “Yusuf” kod adlı bir örgüt üyesinin kendilerini hastaneye ve özel bir diş polikliniğine götürdüğünü ifade ederek şu itiraflarda bulundu:

“Üçümüz de check-up ve diş kontrolünden iyi bir şekilde geçtik. Devamında bizlere spor yaptırmaya başladılar. Furkan ve Ahmet kod isimli şahıslar bize spor yaptırıyordu. Örgüt üyeleri bize mülakat provası da yaptırdılar. Bu faaliyet için eve 3 şahıs geldi. Bizi bir odaya tek tek aldılar. Bu şahıslar da sanki komutan gibi davranıyorlardı hatta örgütü anımsatacak sorular sordular. Biz de örgütle hiçbir bağlantımız yokmuş gibi davranarak, ‘anlamadım soruyu’ şeklinde cevaplar vererek bu soruları geçiştirdik.”

FETÖ itirafçısı Y.E.K, 1. sınıfın sonunda 12 bin lira tazminat ödeyerek askeri okuldan ayrıldığını, örgüt üyeleriyle bir daha görüşmediğini iddia etti.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Benzer gönderiler