FETÖ, Kara Harp Okulu’ndaki vatansever öğrencileri yıldırmayı amaçlıyordu

thumbs_b_c_42d57b967d25b1b84ffde30408431e05

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan eski Kara Harp Okulu öğrencisi, FETÖ’nün “şok mangaları” zulmünü anlattı.

İfadesinde 2008 yılında Çine Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kazandığını, kalacak yeri olmadığı için bir yakının tavsiyesiyle ilçede örgütün kontrolündeki öğrenci yurdunda kalmaya başladığını anlatan S.G, 3 yıl boyunca düzenli olarak örgütün sohbet, yemek ve gezi gibi etkinliklerine katıldığını söyledi.

“Sohbet” adı altındaki faaliyetlerde örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in videolarının izlettirildiğini belirten S.G, “Hatta eğitim yılının son dönemlerinde Fetullah Gülen’in kitapları verilirdi ve bunları bitirmemiz gerektiği söylenirdi. Bu kitapları okuyup bitirebilmek için ben de dahil birçok öğrenci, okullarda devamsızlık haklarını kullanıp okula gitmemiştik.” ifadelerini kullandı.

“Mescide, camiye gitmeyin”

Örgütün “Işık evleri”ne ilişkin de bildiklerini anlatan S.G, bu evlerde kalabilmek için askerî ya da polis okullarına gitmenin zorunlu olduğuna işaret etti.

Askerî okula hazırlanmayı kabul ederek 4 kişinin kaldığı eve geçtiğini dile getiren S.G, şu itiraflarda bulundu:

“Bize, ‘Eğer siz gitmezseniz sizin yerinize namazı olmayan, içkisi, alkolü olan, kız düşkünü olanlar askerî okula giderler. Bunun günahı da sizin olur.’ şeklinde şeyler söyleniyordu. Ayrıca okulu kazanırsanız tedbir gereği mescide ya da camiye gitmeyin, gözle ima yoluyla namazınızı kılın.’ şeklinde bilgiler veriliyordu.”

Ankesörlü telefonla iletişim

Örgüt evinde kalanların askerî ve polis okullarına girdiğini, kendisinin de 2013 yılında Kara Harp Okulu’nu kazandığını belirten S.G, bu süreçte örgüt üyeleriyle irtibatın cep telefonuyla değil, ankesörlü telefonlarla yapılması konusunda da uyarıldıklarını anlattı.

Örgütün, Kara Harp Okuluna askerî liselerden gelen öğrencileri büyüteç altına aldığını, örgütün düşünce yapısına aykırı olanların intibak eğitimi sürecinde belirlendiği bilgisini veren S.G, bu öğrencileri yıldırmak için fiziksel ve psikolojik baskı yapıldığını itiraf etti.

Örgütten olmayanlara yıldırma politikası

Askerî liselerden gelen öğrencilere baskı yapmak amacıyla eğitimciler ve öğrencilerden oluşan “şok mangaları” kurulduğuna dikkati çeken S.G, şunları kaydetti:

“Şok mangası adı altında bir manga vardı. Askerî lise öğrenimini gören öğrenciler, mezun olduktan sonra harp okulunda intibak eğitimine katılırlardı. Bu şahıslardan lisedeyken disiplin puanı düşük olan öğrencilere diğer öğrencilerden ayrı psikolojik ve fiziksel baskı kurmak amacıyla zorlu eğitim yaptırılıyordu. Amaçları askerî liseden gelen bu öğrencileri pes ettirerek harp okuluna geçmeden kendi istekleriyle okuldan ayrılmalarını sağlamaktı. Bu şekilde okuldan ayrılanlar oldu ancak o zulme katlanıp okula devam edenler de vardı.”

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın