Scroll Top

FETÖ’cü Gökhan Şahin Sönmezateş’in yalanı ortaya çıktı

Genelkurmay çatı davasının görülmesine başlandı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 15  Temmuz gecesi Marmaris’te suikast düzenlemeyi planlayan grubun başında olan ve  Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantısını sürekli reddeden eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’in FETÖ içindeki sorumlu abisinin, Gençlik ve Spor Bakanlığında  bürokratken “FETÖ üyeliği”nden tutuklanan Mehmet Topdemir olduğu öğrenildi.
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik araştırmalarını sürdüren istihbarat birimleri, Topdemir’in ismine ulaştı.
Gençlik ve Spor Bakanlığında bürokratken, geçen ay Ankara Emniyet Müdürlüğü Terör ve İstihbarat Şubesi ekiplerince gözaltına alındıktan sonra “FETÖ  üyeliği”nden tutuklanan Topdemir’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 15 Temmuz gecesi Marmaris’te suikast düzenlemeyi planlayan grubun başındaki Sönmezateş’in “abisi” olduğu belirlendi.
Topdemir’in, Sönmezateş’in yanı sıra TSK’dan ihraç edilen eski Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Fethi Alpay ve bazı üst düzey askerlerin de “abiliği”ni yaptığı tespit edildi.
Sönmezateş ve Alpay’ın topladıkları bilgi ve faaliyetleri Topdemir’e rapor ettiği, Topdemir’in ise bunları FETÖ’ye aktardığı bilgisine ulaşıldı.
“Darbeciyim ama FETÖ’cü değilim”
Topdemir’in “abiliği”ni yaptığı isimlerden, Hava Kuvvetleri Komutanlığında görevli eski Tuğgeneral Sönmezateş’in, darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz Cuma gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele yönelik saldırıda timlerin baskınını bizzat komuta ettiği ortaya çıkmıştı.
Sönmezateş, darbe girişiminden üç gün sonra 18 Temmuz’da Ankara’nın Pursaklar ilçesinde gözaltına alınmış, savcılık ifadesinde “Evet, ben darbeciyim. İsterlerse beni idam etsinler. İdam cezamı versinler ama ben FETÖ’cü değilim.”  demişti.
Tutuklanan Sönmezateş, mahkemedeki ifadesinde de FETÖ mensubu olduğunu reddetmişti.
FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay  Karargahı’ndaki eylemlere ilişkin Sönmezateş’in de aralarında bulunduğu 221 sanığın yargılanmasına 30 Ekim’de devam edilecek.

Benzer gönderiler