FETÖ’cü yarbay parmak izini inkar etti

suikast-timi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı yerin koordinatlarını Marmaris’teki suikast timine veren FETÖ’cü eski yarbay, haritalarda çıkan parmak izini inkâr etti.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 473 kişinin yargılandığı davaya sanık savunmaları ile devam edildi.

Suikast timinin başındaki eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’e, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı yerin koordinatlarını veren eski Yarbay Veli Bilgin savunma yaptı.

Bilgin, olay tarihinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı Müşterek Hedef Üretim Analiz Üretim Merkezi’nde hedef analiz subayı olarak görev yaptığını, Sönmezateş’in bu birimin amiri olduğunu söyledi.

Parmak izi çıkmıştı

Sanık Bilgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast girişimine ilişkin Sönmezateş ve timiyle görüşmediğini, Coğrafi Analiz Sistemi üzerinde yer bildirim gösteren haritalar oluşturmadığını iddia etti.

Herhangi bir bina ve tesise ait konum bilgisi hazırlamadığını iddia eden Bilgin, Akıncı Üssü’nde ele geçirilen bazı haritalarda çıkan parmak izinin kendisine ait olmadığını savundu.

Bilgin, “Parmak izinin nasıl çıktığını bilmiyorum. Buna dair tetkiklerin uluslararası bağımsız bir kurum tarafından yeniden incelenmesini, bilirkişi raporu hazırlanmasını istiyorum.” dedi.

Mesai arkadaşı Bilgin’i yalanlamıştı

Darbe girişimi gecesi Bilgin ile hareket eden sanık Ali Pehlivan, savcılık ifadesinde Marmaris’teki Cumhurbaşkanlığı konutunun koordinatlarını istediğini belirterek şu bilgiyi vermişti: “Sönmezateş, ‘Marmaris’te Okluk koyunda Cumhurbaşkanlığının binası var, oranın koordinatını verin, biraz sonra arayacağım.’ dedi. Ben de bilgisayarımdan Okluk yazdım, koy karşıma çıktı, üzerinde biraz dolaşınca binanın üzerinde Cumhurbaşkanlığı Resmi Konutu yazıyordu. Ben de bu binanın koordinatlarını not aldım. Veli Bilgin yarbayla karşılaştım, Sönmezateş’in aradığını, bu koordinatı istediğini söyledim. Notu, Veli Bilgin’e verdim. Bu sırada Sönmezateş tekrar aramış, Veli Bilgin bu koordinatı kendisine vermiş.”

Benzer gönderiler