FETÖ’cüler darbe bildirisini defalarca değiştirmiş

trt-darbe-bildirisi

FETÖ’nün TRT’de zorla okuttuğu darbe bildirisini 5 defa değiştirdiği ve alternatif metinler oluşturduğu belirlendi.

Genelkurmay Başkanlığı karargahındaki darbe girişimine ilişkin görülen “çatı davasının” kritik isimlerinden sanık eski General-Amiral Şube Müdürü Albay Cemil Turhan’ın iş yeri ve evinde ele geçirilen dijital materyallerin incelenmesi tamamlandı.

Uluslararası adli bilişim standartlara uygun tekniklerle incelenen materyallerde, TRT’de okutulan sözde darbe bildirisi de bulundu.

Söz konusu metnin defalarca değiştirildiği ve “Metin”, “Metin-1”, “Metin-2”, “Metin-3” ve “Metin-4” şeklinde 5 ayrı dosya olarak kaydedildiği belirlendi.

Sözde darbe bildirisi metnini okuma sırasında durulması gereken yerlerde eğik çizgilerle “es”ler verilerek düzenlediği tespit edildi.

Darbe bildirisinin son hâli verildikten sonra Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yayımlanması için Whatsapp üzerinden eski Genelkurmay Basın Halkla İlişkiler Dairesi çalışanı Yarbay Muzaffer Çoban’a gönderildi.

Telefonuna 2 ay program yüklemedi

Bilirkişi raporuna göre sanık Turhan, telefonu darbeden yaklaşık iki ay önce almasına rağmen 15 Temmuz akşamına kadar hiçbir program yüklemedi.

Darbe girişiminin yaşandığı akşam telefonuna bazı mobil uygulamalar indiren Turhan, erişime engellenen sitelere girmek için DNS ayarlarının değiştirilmesini sağlayan Betternet isimli program da bunların arasında yer aldı.

Ayrıca Turhan’ın da bulunduğu “yarasalar” isimli yazışma grubuna İstanbul’daki boğaz köprülerini kapatan darbeci askerlerin yer aldığı fotoğraflar gönderilerek darbe seyri hakkında belli aralarla bilgi verildiği anlaşıldı.

Söz konusu gruba gönderilen görseller arasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun fotoğrafının bulunması dikkati çekti.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın