FETÖ’ye karargâh olarak neden Pensilvanya tahsis edildi?

Pensilvanya

Fetullah Gülen 1999 yılında sağlık sorunlarını gerekçe göstererek ABD’ye gitti. FETÖ elebaşı, CIA tarafından Pensilvanya’nın Saylorsburg kasabasına yerleştirildi. 50 eyaletin yer aldığı ABD’de Pensilvanya, stratejik konumuyla öne çıkıyor.

Tedavi açısından elverişsiz

FETÖ’nün karargâhına dönüşen bu bölge, sağlık sorunları yaşadığını iddia eden biri için elverişli değil. Klinik, sağlık ocağı ve veterinerin olduğu bölgede tam teşekküllü hastane bulunmuyor.

Stratejik bir tercih

Karargâh için özellikle “hem gizli hem açıkta” olan bir bölge tercih edildi. Etrafı tarla ve yeşilliklerle çevrili karargâh, günlük yaşamın uzağına konuşlanmış durumda.

https://youtu.be/Y06kD34Xqpw

Korunaklı ve güvenli

Hastanenin bulunmadığı karargâhın çevresi askeri üsle dolu. Bu da bölgenin daha korunaklı ve gizemli olmasını sağlıyor. Böylece örgütün uzak tutmak istediği davetsiz misafirlerin de önüne geçiliyor.

Basit seyahat imkanı

Korunaklı olmasına rağmen seyahat imkanın kolay olduğu bir bölgenin seçildiği görülüyor. Çok sayıda isimle görüşen elebaşı Gülen’in karargâhına yakın mesafede “Newark” isimli bir havalimanı var. Dünyanın en yoğun havalimanlarından New York JFK havalimanı yaklaşık 2 saatlik mesafede. Özel uçakların iniş yapabilmesi için de civarda çok sayıda uçuş pisti bulunuyor.

Yurt dışına kaçış mümkün

Kolay seyahat edilmesinin yanında yurt dışına kaçış için de isabetli bir bölge. Karargâhtan ABD dışına çıkmanın en hızlı yolu Kanada’ya gitmek. Pensilvanya’dan bir saatlik uçuşla Kanada’ya geçmek mümkün.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın