Scroll Top

HDP’li Abdullah Zeydan tükürdüğünü yaladı

abdullah-zeydan-671

Hakkâri Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanan, hakkında ‘terör örgütüne üye olmak’, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’ suçlamalarıyla 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan HDP Hakkâri Milletvekili Abdullah Zeydan’ın yargılamasına güvenlik nedeniyle alındığı Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Abdullah Zeydan, davanın ilk duruşmasına avukatları ile birlikte katıldı.

DEAŞ’tan bahsediyorum yalanına sarıldı!

İfadesinde, bütün yaşamının çatışmalar ve acılar içinde geçtiğini belirten Zeydan, “Barış içinde yaşamanın ne kadar anlamlı olduğunu biliyorum. HDP çözüm sürecini yeniden canlandırmak için defalarca çağrı yaptı. Kardeşkanı akmamalıydı. ‘PKK sizi tükürüğünde boğar’ sözü manipüle edildi. Ben o sözü asla Türkiye halklarına ve devletine söylemedim. Bu sözlerim yandaş medya tarafından çarpıtıldı. Konuşmamın bütünü incelendiğinde devleti hedef almadığım görülecektir. Bu cümle DEAŞ’a karşı kullanılmıştır, o yönde bir tepkidir. Yaptığım konuşmanın hiçbir yerinde devlete ilişkin bir söz yoktur. Bu söz Türkiye’de DEAŞ’ın saldırılarına destek veren ve DEAŞ kastedilerek yapılan bir konuşmadır. Bu konuşmadan dolayı çok büyük sıkıntılar çektim. Sizin karşınıza çıkmadan mahkûm edildim. Asla bir insanın bir damla kanının atmasını istemem. Linç edilmeme rağmen ülkenin geleceği adına kimseye kin ve öfke duymadım” dedi.

Açıkça Türkiye’yi tehdit etmişti.

Ancak Zeydan söz konusu konuşmasında açıkça “Türkiye” ifadesini kullanıyor ve hemen ardından da “PKK sizi tükürüğüyle boğar, kimse PKK’nın gücünü test etmeye kalkmasın” demişti.

Benzer gönderiler