Scroll Top

Kendisini küçük sineğe benzeten FETÖ’cü savcı, hâkimi kandıramadı

ekrem-beyaztaş

Mahkemede “Küçük bir sinek olarak huzurunuzdayım.” diyen FETÖ’cü savcı Ekrem Beyaztaş’ın tahliye talibi reddedildi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası açığa alınan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan savcı Ekrem Beyaztaş, 14 Ağustos 2016 günü Kilis’ten Suriye’ye kaçak olarak geçmeye çalışırken yakalandı.

İstanbul’da görev yaptığı dönemde organize suç örgütü lideri Sedat Şahin’in de aralarında olduğu dosyaya bakan 47 yaşındaki Beyaztaş, 15 Ağustos’ta tutuklanarak cezaevine gönderildi.

FETÖ evlerinde kaldı

Beyaztaş hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 18 Ağustos 2014’te ByLock kullanmaya başladığı tespit edilen Beyaztaş’ın üniversite ve savcılık eğitimi aldığı dönemde örgüt evlerinde kaldığı bildirildi.

Bilgisayarından PKK fotoğrafları çıktı

Ekrem Beyaztaş, dün 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde ilk kez hakim karşısına çıktı. Evinde ele geçirilen hard diskte PKK propagandası içeren fotoğraflar bulunmasıyla ilgili Beyaztaş kendini şöyle savundu:

“Ben Kürd’üm, piyasadaki çoğu kişiden güzel türkü söylerim. Cezaevinde saz çalıp türkü söylüyorum. 200 GB’lık müzik arşivim var. İçerisinde her türden yaklaşık 100 bin parça var. Kürt bayrağı fotoğrafı çıkan müzik anonim bir halaydır. Facebook’tan indirme yaptığınızda arka plandaki fotoğrafı sistem üzerine indirmiş olabilir. Bizim bölgede düğünlerde halay çekilir ve sen katılmazsan ‘Değer vermedi.’ olarak anlaşılır. Halay içerisindeki kişilerden sarı-kırmızı poşu bağlayıp işaret yapabiliyor. Fotoğraf çekilse ben de aynı karede olabilirim. Ben KCK ile ilgili ana davalara baktım ve yapılan haberlerle hedef haline getirildim. Çıkan fotoğraf propaganda amaçlı değildir, fotoğrafların 20’si de bu şekilde girmiştir. Kaçma şüphem yok, adli kontrol uygulanabilir. Bu kadar süre cezaevinde kaldıktan sonra kaçmam, hakkımı sonuna kadar arayacağım. Meslekten ihraç edilmiş olmam ve bu damgayı yemem en büyük cezadır bana. Suriye’ye gidip 5-6 ay sonra geri dönecektim. Yoksa kimse kendisini mayın tarlasına atmaz. Biz mağdur olanız, sanık değil. Üniversitede PKK bana burs veriyordu. Alıp PKK’lı olurdum ama kabul etmedim. Ömrüm boyunca böyle bir çizgide olmadım. İçerisinde hain, ihanet şebekesi kim varsa Allah her türlü belasını versin.”

‘Küçük bir sinek’ olduğunu söyledi

20 yıllık savcı olduğunu belirten sanık Beyaztaş, ifadesinde ilginç bir sözle kendini savundu:

“Lanetli olaydan sonraki süreci Fransız edebiyatçı Balzac’ın bir sözü ile anlatmak istiyorum. ‘Kanunlar örümcek ağı gibidir. Büyük sinekler deler geçer, küçükler ise takılır kalır.’ Ben küçük sinek olarak ağa takılmış oldum. Örgütün çatı davasında 73 kişiden 65’i kaçak yurt dışında. Meslek hayatım boyunca fedakarca çalışan ‘küçük sinek’ olarak huzurunuzdayım.” Mahkeme heyeti sanığın tahliye talibini reddederek duruşmayı erteledi.

Benzer gönderiler