Scroll Top

KPSS sorularını yayınlayan yayınevi FETÖ bağlantılı çıktı

kpss-feto-kpss-feto-skandali

Kamu Personeli Seçme ve Yerleştirme (KPSS) sınavı, bugün yapılan son dakika açıklamasıyla iptal edildi. 2 Ağustos’ta sosyal medyada KPSS sorularının sızdırıldığına yönelik iddialar paylaşılmıştı. Sınava girenler, Yediiklim Yayınevi’nin deneme kitapçıklarındaki soruların KPSS’de çıkan sorularla aynı olduğunu öne sürmüştü. Sınavda çıkan soruların, yayınlanan soru kitapçığı ile aynı olduğunun ortaya çıkmasından bir süre sonra ÖSYM’nin sosyal medya hesabından skandal bir mesaj paylaşıldı: “Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.” Ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Devlet Denetleme Kurulu iddiaların asılsız olup olmadığına ilişkin açıklamada bulundu. 2 Ağustos’ta ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, görevden alındı. DDK tarafından yapılan suç duyurusunun ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 3 Ağustos’ta “sahtecilik”, “görevi kötüye kullanma” ve “kamu aleyhine dolandırıcılık” suçlarından soruşturma açıldı. ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, sınavın iptal edileceğini bildirdi.

KPSS kopya iddiaları FETÖ’ye uzandı

Bu gelişmeler, akıllara neredeyse her alanda yapılan sınavların sorularını çalıp kendi elemanlarına dağıtan FETÖ’yü getirdi. Hürriyet gazetesi yazarı Nedim Şener, 5 Ağustos tarihli yazısında, Yediiklim Yayınevi’nin sahibi Münir Çelik’in daha önce FETÖ soruşturması geçirdiğini ortaya çıkardı. Şener’in yazısına göre Çelik hakkında Ankara Cumhuriyet Basavcılığı’nın  2018/207810 sayılı soruşturma kapsamında FETÖ üyeliğinden işlem yapıldı. “Kovuşturmaya Yer Olmadığı” kararı verilen Çelik’in ifadesinde, 17-25 Aralık kumpasından önce FETÖ’ye 5000 TL kurban bağışı vererek yardımda bulunduğu bilgisi paylaşıldı. Şener ayrıca, Çelik’in sahibi olduğu Yediiklim şirketinin Zaman gazetesine iki aboneliğinin olduğu ancak daha sonra iptal ettirildiğini aktardı.

kpss-feto-kpss-feto-skandali

Şener, Yediiklim Eğitim Bilgisayar Yayıncılık Sanayii ve Ticaret Limited Şirketi hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın 2016/18019 sayılı soruşturma yürüttüğünü bildirdi. Gazeteci Şener, Yediiklim’in hazırladığı soru kitapçıklarında KHK ile ihraç edilmiş FETÖ’cü eğitimcilerin SGK kaydı olmadan görev yaptığı iddialarını da gündeme taşıdı. 

kpss-feto-kpss-feto-skandali
KPSS FETÖ

Mali Şube ekipleri, soruları yayınlayan Yediiklim Yayınevi’ne ait iki adreste arama düzenledi. Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın ÖSYM’ye de uzanacağı kaydedildi. Yayınevinin dershanesi ve yayınevindeki tüm dijital materyallere, soru kitapçıkları, deneme kitapçıkları ve testlere el konuldu. Tüm materyallerin detaylıca inceleneceği ifade edildi.

 

 

 

 

Benzer gönderiler