Scroll Top

Yargıtay, Danıştay, HSYK ve AYM’den toplam 138 üye hakkında FETÖ davası var

mehmet-akarca-yargıtay

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca “138 eski Yargıtay, Danıştay, HSYK ve Anayasa Mahkemesi üyesi hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesinde dava açıldığı” bilgisini kamuoyuyla paylaştı.

Akarca yaptığı açıklamada, FETÖ dosyalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“İstinaf mahkemelerinden FETÖ’yle ilgili bin 251 dosya intikal etmiştir. Yargıtay Başsavcılığımız tarafından da bunların emsal içtihat olması gözetilerek taşraya yön vermek, ilk dereceli ve istinaf mahkemelerindeki dosya sayılarını düşük tutabilmek adına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılarımıza 843 dosya çıkarılarak bunlara ilişkin tebliğname düzenlenmiştir, terör suçlarına bakan Yargıtay 16. Ceza Dairemize gönderilmiştir. Bu konuda içtihatlarla davalara yön verilmektedir. Yine Ceza Genel Kurulumuz tarafından FETÖ davalarıyla ilgili kararlar da verilmeye başlanmıştır.”

Yeni ByLock kullanıcıları tespit edildi

Akarca, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına FETÖ üyesi ve yöneticisi oldukları iddia edilen bir kısım eski yüksek yargı üyeleri hakkında 156 fezleke dosyasının gönderildiğini söyledi.

Dosyalarla ilgili inceleme ve soruşturma sonucu ek ifadeler alındığına işaret eden Akarca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlgili kurumlardan yazışmalar yapılarak ek belgeler ve yazılar getirtildi. Ayrıca bir kısım yeni ByLock’lar tespit edildi. Bunlarla ilgili olarak da şu ana kadar 138 eski Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ve Anayasa Mahkemesi üyesi hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesinde dava açmış bulunmaktayız. Bunların yargılamaları sürüyor. Şu anda bizde davası devam eden 18 fezleke bulunmaktadır. Bunlarla ilgili kolluk kuvvetlerimiz tarafından yurt içinde ve dışında yakalama çalışmaları sürdürülmektedir.”

Benzer gönderiler