Almanya’da Nazi yanlısı 4 polisin evi arandı

aşırı sağcıların almanya

Almanya’da Nazi yanlısı 1’i emekli 4 polisin evi arandı

Almanya’da internet üzerinden birbirilerine aşırı sağcı içerik gönderdikleri şüphesiyle 1’i emekli 4 polisin evi arandı. Osnabrück Emniyet Müdürlüğü olayla ilgili açıklamada bulundu. Polisler birbirlerine Nazi sembolleri ve yabancı düşmanı içerikli yüzlerce video ve fotoğraf göndermekle suçlandığı açıklandı. Görevdeki polislerin vazifelerini sürdürmeleri yasaklandı. Suçlamalarla ilgili Emsland ve Grafschaft Bentheim bölgelerinde bu polislere ait evler arandı. Aramalarda polisler hakkında başlatılan soruşturma kapsamında değerlendirilecek delillere el konuldu. Osnabrück Emniyet Müdürü Michael Massmann, olayın hızlı ve eksiksiz araştırılması gerektiğini belirtti. “İddialar doğrulanırsa tutarlı ve sertlikle hareket edeceğiz. Açık ifade edeyim, demokrasimizin en yüksek temel değerleriyle çelişen fikirler taşıyan ve eylemlerde bulunan memurların polis teşkilatında yeri yok” dedi.

Almanya’da Nazi yanlısı başka polislere de soruşturma açılmıştı

Almanya’da Magdeburg Savcılığının, çok sayıda polis hakkında internet üzerinden aşırı sağcı içerik paylaştıkları gerekçesiyle inceleme başlattığı bildirilmişti. Ülke basınında yer alan haberlere göre, Whatsapp uygulamasındaki gruplarda aşırı sağcı içeriklerin paylaşıldığına ilişkin anonim ihbarın Saksonya-Anhalt eyaletinin İçişleri Bakanlığına ulaşmasının ardından bakanlık harekete geçmişti. Bakanlığın suç duyurusunda bulunmasıyla Magdeburg Savcılığı konuyla ilgili inceleme başlattı ve bu kapsamda yaklaşık 50 polisin cep telefonuna el konulmuştu. Sachsen-Anhalt Eyaleti Polis Sendika (GdP) Başkanı Uwe Bachmann, bu ağır suçlamaların kamuyla paylaşılmasını eleştirerek, olayla ilgisi olmayan birçok polisin incelemeden etkilendiğini belirtmişti. Yazıda çok genel suçlamalarda bulunulduğunu savunan Bachmann, şüpheli grubun hızlı şekilde ortaya çıkarılmasını ümit ettiğini kaydetmişti.

almanya polis nazi

Alman ordusunun içinde de Nazi yanlısı askerler bulunuyor

Federal Meclis Parlamento Kontrol Komitesi 12 Aralık 2020’de Alman ordusunda aşırı sağcılarla ilişkili yapıların bulunduğunu raporladı. Almanya’da istihbarat teşkilatlarının faaliyetlerinden sorumlu Federal Meclis Parlamento Kontrol Komitesinin (PKGr) araştırmasına göre Alman ordusunda aşırı sağcılarla ilişkili yapıların bulunduğu kanıtlandı. Federal Meclis Parlamento Kontrol Komitesi (PKGr), Alman ordusunda aşırı sağcıların yapıların bulunup bulunmadığı ile ilgili bir rapor hazırladı. Ayrıca istihbarat servislerinin bu tür ağları ve bağlantıları ne kadar bildiği de raporda yer alan bulgulardan. Rapor 2 yıl içerisine tamamlandı. Federal Meclis Parlamento Kontrol Komitesi raporu hazırlanırken yüzlerce dosya inceledi ve çok sayıda kişiyle konuştu. Alman ordusunda ve diğer güvenlik birimlerinin içinde aşırı sağcılarla bağlantılı yapıların olduğu kanıtlandı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın