Burak Akın’dan FETÖ itirafları: Toplantı şifresi, halı saha maçı ya da sinema

burak-akın

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ üyesi olduğunu itiraf eden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler’in koruma subayı yüzbaşı Burak Akın’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan iddianame düzenledi.

İddianamede, soruşturmanın 26 Aralık 2017’de Ankara TEM Şube Müdürlüğüne gelen Akın’ın, Kara Kuvvetleri Komutanlığında Piyade Yüzbaşı olarak görev yaptığını, FETÖ hakkında bilgi vermek ve etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini belirtmesi üzerine başlatıldığı belirtildi.

Şifre “halı saha maçı” ve “sinema”

FETÖ itirafçısı Burak Akın, şu beyanı verdi:

“Beni aradıklarında ‘Bu hafta yapılacak olan halı saha maçı iptal‘ veya ‘Bu hafta sinemaya gitmiyoruz‘ şeklinde söylediği zaman görüşmenin iptal olduğunu anlıyordum. Onlarla bir sonraki buluşmamızı eşimin nöbet gününe göre tekrar ayarlıyordum. Bu ayarlamayı yüz yüze yaptığımız en son görüşmelerde ayarlıyorduk.”

Kontörlü ya da ankesörlü telefon kullanımı

Akın, itiraflarına şöyle devam etti:

“Kontörlü telefonlardan ya da ankesörlü telefonlardan arama yapardık. Toplantının ya da görüşmelerin iptali ve yeni tarihin dışında aranma yapılmazdı. Bazen de her toplantı ya da görüşme esnasında bir sonraki tarihi belirleme imkânı bulunmadığından bu şekilde irtibat kurulurdu. Bu ankesörlü telefonlardan veya sabit hatlardan arama veya benim aramam tamamen örgüt yöneticilerinin talimatları doğrultusunda olmuştur.”

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın