Hibe desteği sayesinde kendi işini kurdu

hibe desteği sayesinde kendi işini kurdu

Engelli vatandaş hibe desteği ile sürü sahibi oldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2014 yılından bu yana engelli vatandaşların kendi işini kurması için devlet desteği sağlıyor. 2020 yılında 65 bin liraya kadar yükseltilen destek sayesinde binlerce engelli vatandaş kendi işletmesini kurdu. Bu vatandaşlardan bir tanesi de Nevşehir’li ve doğuştan engelli bir çoban. Muharrem Karakaya, Nevşehir’in Alacaşar köyünde küçükbaş hayvanlara çobanlık yaparak geçimini sağlıyordu. Fiziksel engeli bulunan Karakaya, uzun yıllar köyünde çobanlık yaptıktan sonra İstanbul’a göç etti. İstanbul’da göç ettikten sonra çeşitli tekstil firmalarında 3 yıl kadar çalışıp yeniden köyüne döndü. Köyünde tekrar çobanlık yapmaya başlayan Karakaya, devletin “Engelli Hibe Desteği”ne başvurdu. 43 yaşında olan Karakaya, bu destek sayesinde kendi işini kurdu ve sürü sahibi oldu.

hibe desteği sayesinde kendi işini kurdu

Devletim sağ olsun, hibe desteği verdi

Nevşehir’li ve doğuştan fiziksel engelli çoban Muharrem Karakaya, devlet desteği sayesinde aldığı küçükbaş hayvan sayısının başlangıçta 34 olduğunu, bu sene ise 100’ü geçtiğini söyledi. Karakaya sürüsünü daha da büyütmek istediğini ekleyerek dede mesleği olan çobanlığı bırakmayacağını belirtti. Aldığı destekten ötürü devlet yöneticilerine minnet borcu olduğunu ifade eden Karakaya:

“Devletim sağ olsun, hibe desteği verdi. Kendi işimi kurmuş oldum. Başkasına boyun eğmektense kendi işime emek veriyorum. Başkalarının yanında da çalıştım ama kendi işin gibisi olmaz.” dedi.

Kısa sürede devlet desteği

Devletin sunduğu imkanlardan tüm vatandaşların faydalanmasını isteyen Karakaya:

“Küçükbaş hayvan üretimi yapıyorum. Çocuklarım ve eşim de bana yardımcı oluyor, destek veriyor. Hamdolsun huzurum yerinde. Hibe için ilk başvurumun ardından kısa sürede destek aldım. Valilik ve İŞKUR İl Müdürlüğü yetkilileri çok yardımcı oldu. Ben İstanbul’da tekstilde de çalıştım. İnsanın içinde çalışma arzusu oldukça işsiz kalmaz ama istek yoksa işi beğenmez. Ben, ‘Bu kadar koyunum var, çobana vereyim de ben evimde yatayım’ deseydim bugün 100 koyunum olmazdı. Emekle alın terini dökersen, mesleğin önünde hazine haline geliyor.” ifadelerini kullandı.

Muharrem Karakaya, kendisi gibi engelli olan vatandaşların işlerini kurmaları için devlete hibe desteği başvurusunda bulunmaları konusunda tavsiyede bulundu.

Benzer gönderiler