Fransa’nın aşı yapmadığı gurbetçilere Türkiye sahip çıktı

Fransa’nın aşı yapmadığı gurbetçilere Türkiye sahip çıktı

Aşı için Türkiye’ye döndüler

Bugünlerde sık sık sağlık skandallarıyla gündeme gelen Fransa’da yaşayan bir Türk ailenin başına gelen mağduriyet sosyal medyanın gündemine oturdu. Daha önce vaka sayılarındaki artış sebebiyle hastanelerdeki yatak kapasitesinin azalmasıyla doktorların hasta seçmek zorunda kalabileceklerini itiraf ettikleri Fransa’da yaşayan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan yaşlı bir çift, aşı listesine alınmadı. Mikail Morgan isimli Türk gurbetçi anne ve babasının aşı olabilmesi için Türkiye’ye dönmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Sosyal paylaşım platformu Facebook üzerinden şikayetini dile getiren Morgan, 78 yaşında olduğunu belirttiği babasının ve 75 yaşında olan annesinin Fransa tarafından aşılama için öncelikliler listesine alınmadığını belirtti. Türk gurbetçi ayrıca babasının kalbinde pil olduğunu ve annesinin de şeker hastası olduğunu belirtmesine rağmen Fransız sağlık yetkililerin bir işlem yapmaması üzerine çareyi Türkiye’ye dönmekte bulduklarını açıkladı.

Fransa’nın aşı yapmadığı gurbetçilere Türkiye sahip çıktı

“Ne varsa kendi ülkende var”

Türk sağlık ekipleri, Fransa tarafından aşılama için öncelikliler listesine alınmadığı için Türkiye’ye dönmek zorunda kaldıklarını ifade eden Türk gurbetçi aileye kısa süre içerisinde ulaştı. Anavatana dönmelerinin üzerinden 2 gün geçtikten sonra ekipler aileyi ziyaret ederek yaşlı çifte ilk doz aşıyı yaptı. 2. doz uygulamanın da bugün yapılacağını belirten Morgan: “Ne varsa kendi ülkende var.” diyerek anne babasının aşı olması üzerine Türkiye’ye ve sağlık sistemine minnettar olduğunu belirtti. Fransa’da yaşayan Türk gurbetçi şunları söyledi:

“Ailem Türkiye’ye dönmek zorunda, çünkü Fransa’da aşı yaptıramıyorlar. Öncelikliler listesinde değillermiş. Babam 78 yaşında ve kalbinde pil var, annem 75 yaşında şeker hastası. Aşı için ailem öncelikli olarak kabul edilmiyor. Türkiye’ye döndükten sonra ikinci günde evlerine bir ekip geldi ve aşılarını evde yaptı. İkinci aşıyı pazartesi olacaklar. Ne varsa kendi ülkende var.”

Aşı olan kişi sayısı 14.838.063’e ulaştı

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın güncel verilerine göre 29 Mart 2021 Pazartesi itibariyle 14.838.063 kişiye aşı uygulaması yapıldı. 81 ilde yapılan uygulama için 65 yaş ve üstü bireyler ve sağlık çalışanları öncelikli listesinde yer alıyor. İlk dozun uygulandığı kişi sayısı 8.310.025. İkinci doz aşıdan ise 6.544.624 kişi faydalandı.

Benzer gönderiler