Guaido korsan seçimle parlamento başkanı oldu

Guaido

ABD darbesiyle seçilmiş devlet başkanı Maduro’nun koltuğuna oturmaya çalışan ancak başaramayan Guaido, bu kez de paralel seçimle Ulusal Meclis Başkanlığı’na seçildi.

ABD destekli Juan Guaido’nun Venezuela’daki koltuk mücadelesi bambaşka bir safhaya taşındı. Maduro’yu devirip Venezuela Devlet Başkanı olma hayalleri suya düşen Guaido, bu kez de Ulusal Meclisteki (AN) seçimlerinin sonuçlarını tanımadı. Guaido, muhalif milletvekili Luis Parra’nın başkan seçildiği Ulusal Meclis seçimlerini kabul etmedi.

Bunun üzerine Guaido ve destekçisi bazı milletvekilleri, kaybettikleri parlamento seçimlerinin ardından alternatif seçim düzenlemek için başkent Caracas’taki muhalif El Nacional gazetesinin merkezinde toplandı.

Parra’nın seçildiği oylamada yeterli sayının olduğunu kabul eden muhalif vekillerin de aralarında bulunduğu parlamenterlerce gazete binasında başka aday olmadan yapılan paralel seçimi 100 oyla Guaido kazandı.

 

Venezuela’da muhalif milletvekili Luis Parra’nın başkanlığa seçildiği Ulusal Meclisteki (AN) seçimlerin meşru olmadığını öne süren muhalefet, parlamento dışında yaptıkları paralel oylama ile Juan Guaido’nun yeniden AN başkanlığına getirildiğini duyurdu.
Venezuela’da ABD ve batının desteği ile kendini geçici devlet başkanı ilan eden eski AN Başkanı Guaido ve destekçisi bazı milletvekilleri, kaybettikleri parlamento seçimlerinin ardından alternatif seçim düzenlemek için başkent Caracas’taki muhalif El Nacional gazetesinin merkezinde toplandı.
Parra’nın seçildiği oylamada yeterli sayının olduğunu kabul eden muhalif vekillerin de aralarında bulunduğu parlamenterlerce gazete binasında başka aday olmadan yapılan paralel seçimi 100 oyla Guaido kazandı.
ABD destekli Guaido’nun ekibince yönetilen AN’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Parra’nın seçildiği oturuma da katılan Juan Pablo Guanipa’nın AN Birinci Başkan Yardımcılığına getirildiği duyuruldu.
Oturuma kaç milletvekilinin katıldığına dair bilgi verilmeyen açıklamada, Carlos Berlizbeitia’nın AN İkinci Başkan Yardımcısı, Angelo Palmeri’nin ise AN Sekreteri olarak seçildikleri öne sürüldü.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın