Guantanamo hapishanesi en az 25 yıl daha açık kalacak

1379

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın kapatma sözü verdiği ancak görev dönemi içinde kapatmayı başaramadığı Küba’daki Guantanamo esir kampının en az 25 yıl boyunca açık kalacağı öne sürüldü. Açıklama kampın yönetiminden sorumlu olan ABD’li Tuğamiral John Ring’den geldi.

Guantanamo Ortak Görev Gücü Komutanı Tuğamiral John Ring, gazetecilere yaptığı açıklamada ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) kendilerine ‘tesisin en az 25 yıl daha açık kalması konusunda bir bilgi notu gönderdiğini’ söyledi.

Kamptaki esirlere iyi davranıldığını gazetecilere gösterme amacıyla yapılan etkinlikte Ring “Bize burada 25 yıl ya da daha fazla kalacağımızı söylediler” dedi. Askeri hapishane 11 Eylül saldırısının ve bunu takiben ABD’nin Afganistan’ı işgalinin ardından açılmış ve buradaki esirlere uygulanan işkencelerin ortaya çıkması sonrası dünya genelinde tepkilerin hedefi olmuştu.

Eski ABD Başkanı Barack Obama selefi George W. Bush döneminde inşa edilen hapishaneyi kapatmak istemiş ancak başaramamıştı. ABD Başkanı Donald Trump da ocak ayında Obama’nın tesisin kapatılması yönünde 2009’da verdiği talimatı iptal etmişti.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın