İşgalci İsrail güçleri Batı Şeria’da 22 Filistinliyi gözaltına aldı

İşgalci İsrail güçleri Batı Şeria’da 22 Filistinliyi gözaltına aldı

İşgalci İsrail güçleri Filistinlilere zulmetmeye devam ediyor. Son olarak dün gece Batı Şeria‘nın bazı bölgelerine baskınlar düzenlediler. Filistin Esirler Cemiyeti konuyla ilgili yazılı açıklamada bulundu. İsrail güçlerinin yaptığı baskınlarda 22 Filistinliyi çeşitli iddialarla gözaltına aldığı bildirildi. Diğer yandan Filistin Esirler Cemiyeti’nin verdiği bilgilere göre, gözaltına alınan Filistinliler arasında Hamas’ın Batı Şeria’daki yöneticilerinden Cemal Tavil ile Bacis Nahla yer alıyor. İsrail güçlerinin Tavil’i Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki evinde gözaltına aldığı belirtildi. Nahla’nın da Ramallah yakınlarındaki Celezon Mülteci Kampı’nda gözaltına alındığı duyuruldu. Ayrıca Hamas’a yakın çevreler de İsrail’in Filistinlileri sudan sebeplerle gözaltına almalarını şaşkınlıkla takip ettiklerini söyledi. Filistin’de yaklaşan seçimler öncesi İsrail’in Hareket mensuplarına yönelik gözaltı ve kovuşturmaları arttırmasının endişe verici olduğunu belirttiler. İsrail güçleri son haftalarda Hamas’ın Batı Şeria’daki birçok yetkilisini sözde soruşturma için çağırdı. İşgalci İsrail güçleri Hamas yetklililerini seçimlere katılmamaları yönünde “uyarılarda” bulundu.

İsrail güçleri Mescid-i Aksa’nın avlusunda 5 Filistinliyi gözaltına almıştı

İşgalci İsrail güçleri geçtiğimiz aylarda da işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’nın avlusunda 5 Filistinliyi sebepsiz yere tutuklamıştı. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, 5 Filistinlinin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama yapmıştı. Vakıflar idaresi İsrail polisinin Filistinlilere Harem-i Şerif’te saldırdığını duyurmuştu. Açıklamada, polislerin saldırının ardından 5 kişiyi gözaltına aldığı bildirilmişti. İsrail polisi ise konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmamıştı. Vakıflar İdaresi ayrıca, 50 fanatik Yahudi’nin İsrail polisi eşliğinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini aktarmıştı. İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik baskılar sürüyor. İşgalci İsrail güçleri Filistinlilerin evlerine baskınlar düzenliyor. Onları sebepsiz yere gözaltına alıyor. Diğer yandan Yahudi yerleşimcilerde Filistinlilere saldırıyor. Filistinlilere maddi ve manevi her türlü zararı vermek için ellerinden geleni yapıyorlar.

İşgalci İsrail güçleri Filistinlilerin zeytin ağaçlarını da söküyor

Aralık 2020’de İşgalci İsrail güçleri, Filistinli bir ailenin bahçesindeki onlarca zeytin ağacını söktü. Yaşanan olay, Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırması ile başladı. Irkçı bir Yahudi grup, Batı Şeria’nın Beytüllahim kentinde Filistinlilerin bulundukları toprakların İsrail’e ait olduğunu iddia etti. Ardından İsrail güçlerinin eşliğinde Filistinlilere saldırdı. İsrail güçleri de Yahudi yerleşimcilere destekledi. Diğer yandan, Ayrım Duvarıyla Mücadele Heyeti yetkilisi Hasan Bureyce olayla ilgili açıklama yaptı. İsrail’in bölgedeki Yahudi yerleşim birimlerini genişletmek için bu topraklara el koymaya çalıştığını söyledi. Yahudi yerleşimciler geçtiğimiz günlerde El Halil yakınlarındaki Mesafir Yatta beldesi kırsalında bulunan zeytinlik alana molotofkokteyli atmıştı. Molotofkokteylinin bölgede yangına neden olmuştu. Ardından da Filistinli bir aileye ait 400’den fazla zeytin ağacının alev almıştı. Haberde Yahudi yerleşimcilerin çevredeki Mitzpe Yair Yahudi yerleşim birimi sakinlerinden olduğu aktarılmıştı. Yangına müdahale eden Filistin itfaiyesinin çabaları sonucu alevler bölgedeki evlere sıçramamıştı.

İsrail askerleri Filistinli

Benzer gönderiler