İtalya koronavirüs sertifikası protestocuları ülkeden uzaklaştırıyor

italya-da-koronavirüs-sertifikasi-karsiti-gosterici-steffano-puzzer-ulkeden-uzaklasitirildi

İtalya koronavirüs sertifikası protestocuları ülkeden uzaklaştırıyor

İtalya’da koronavirüs sertifikası karşıtı göstericisi Stefano Puzzer, 1 yıl boyunca Roma’dan uzaklaştırma cezası valdı. Geçen ay Trieste kentinde liman işçilerinin gösterilerine öncülük eden Puzzer, Roma’da bir meydanda stant kurmuştu. Parlamento yakınlarında oturma eylemi başlatan Puzzer, siyasetçiler yanıt verene dek meydanda kalmayı planlıyordu. Puzzer, meydana kurduğu standa ülke liderlerinin isimlerinin yazılı olduğu sandalyeler de yerleştirmişti. Roma Emniyet Müdürlüğü, Puzzer’e Çarşamba akşamına kadar Trieste’ye dönmesi talimatı verdi. Bir yıl boyunca Roma’da kalmasını yasakladı. İtalyan hükümeti, koronavirüs önlemleri kapsamında 15 Ekim’den itibaren tüm çalışanlara aşı sertifikası zorunluluğu getirmişti.

italyada-koronavirüs-sertifikasi-karsiti-gösterici-ülkeden-uzaklastirildi
İtalya, Yeşil Geçiş sertifikası karşıtı göstericiyi ülkeden uzaklaştırdı

İtalya aşı sertifikası karşıtı göstericiyi ülkeden uzaklaştırdı

Koronavirüs sertifikasına sahip olmayan çalışanlar işten gelemeyecek. Ayrıca 1500 avro kadar para cezasın alacaklar. Hükümetin bu kararı ülkede aşı karşıtları ve koronavirüs belgesi zorunluluğuna itiraz edenler tarafından protesto edilmişti. Kuzeydeki liman kenti Trieste’de de liman işçileri birkaç gün boyunca gösteri düzenlemişti. Triesteli liman işçilerinin gösterisine Stefano Puzzer öncülük ediyordu. 15 Ekim Koordinasyonu isimli bir harekete önayak olan Puzzer, daha sonra da ülke çapındaki aşı sertifikası karşıtlarını bir araya getirmek amacıyla “Bizim gibi insanlar” isimli bir grup kurmuştu.

İtalya’da koronavirüs sertifikası karşıtına verilen ceza tepki aldı

Koronavirüs sertifikası karşıtı gösterilerde bulunan Stefano Puzzer’e Roma’dan uzaklaştırma cezası verilmesi tepki aldı. Sosyal medya kullanıcıları, Puzzer’e uygulanan yaptırımın diktatörlüğe yakışır bir karar ve otoriterlik belirtisi olduğu şeklinde yorumlar yaptı. 45 yaşındaki Puzzer, kendisinin koronavirüs aşısı yaptırdığını ancak bu belgenin zorunlu kılınmasına karşı çıktığını ifade etti.

İtalya koronavirüs salgınını ağır bir şekilde atlattı

Koronavirüs salgınını ilk tecrübe eden İtalya’da özellikle ilk dalgalar çok ağır geçmişti. Böylelikle hükümet, sıkı kapama tedbirlerini uygulamıştı. Hükümet, sosyal ve ekonomik hasara yol açan bu tedbirlere yeniden ihtiyaç duyulmaması için koronavirüs sertifikası şartının gerekli olduğunu belirtiyor. İtalya’da bugüne kadar 12 yaş üstü nüfusun yüzde 86’dan fazlası en az bir doz aşı yaptırdı. Ancak anketler de halkın büyük kısmının koronavirüs sertifikası zorunluluğuna destek verdiğini gösteriyor.

Benzer gönderiler