İtirafçı Burak Akın hakkında “zorla getirme” kararı

burak akınnn

FETÖ’cü olduğunu itiraf ederek etkin pişmanlıktan yararlanmak üzere savcılığa başvuran eski Yüzbaşı Burak Akın hakkında “zorla getirme” kararı çıkarıldı.

Alınan bilgiye göre FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili sözde “Yurtta Sulh Konseyi” üyelerinin de aralarında yer aldığı 224 sanığın yargılandığı Genelkurmay “çatı” davasının Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince geçen hafta görülen Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki duruşmada Burak Akın yer almadı.

Bu kapsamda aralarında Burak Akın’ın da bulunduğu 75 mağdura mahkeme tarafından tebligat yapıldı.

Bu isimlerden olay tarihinde darbeciler tarafından bacaklarından vurulan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler’in eski koruma subayı Yüzbaşı Akın’a ulaşılamadı.

Akın, kendisine gönderilen ve duruşma tarihi ve mahkemenin görüleceği adres bilgilerinin yer aldığı telefon mesajlarına da cevap vermedi.

Bunun üzerine mahkeme, Ankara Emniyet Müdürlüğüne “zorla getirme kararı” yazarak 2 Mart Cuma günü yapılacak duruşmaya Akın’ın hazır edilmesini istedi.

Öte yandan itiraflarının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Burak Akın hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan iddianame hazırlamıştı.

Akın’ın emniyet ve savcılık aşamasında verdiği ifadelerden sonra çok sayıda FETÖ üyesi asker de etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak için savcılıklara başvurmuştu.

bir yorum bırakın