Kanada’da Müslüman göçmene bıçaklı saldırı

kanada-müslüman-göçmen

Kanada’da Müslüman bir göçmen bıçaklı saldırıya uğradı

Kanada’da Müslüman bir göçmen bıçaklı saldırıya maruz kaldı. Saskatoon kentinde “Müslümanlardan nefret ettiğini” söyleyen bir grup ırkçı, Pakistanlı Müslüman bir göçmene bıçakla saldırdı. Kanada’da bir basın kuruluşu olan The Starphoenix gazetesinin haberine göre, Muhammed Kaşif adlı Pakistanlı Müslüman göçmen, 25 Haziran Cuma günü Saskatoon’un Eastview bölgesinde,  iki ırkçının kendisine saldırdığını açıkladı. Kaşif, geleneksel Pakistan kıyafetleri giydiğini söyleyerek saldırganlar tarafından sırtından ve kolundan bıçaklandığını ve sakalının kesildiğini ifade etti. Kaşif, ırkçıların sakalını keserken kendisiyle alay ettiğini belirterek, İslam düşmanı ırkçıların, “Neden bu kıyafeti giyiyorsun? Neden buradasın? Ülkene geri dön. Müslümanlardan nefret ediyorum! Ve neden sakalın var?” ifadelerini kullandığını söyledi. Diğer yandan Kaşif, olay yerine yakın park edilmiş yeşil bir araçta saldırganlar ile iş birliği yapan üçüncü bir kişinin olabileceğini de dile getirdi. Müslüman göçmene yönelik yapılan ırkçı saldırı ile ilgili soruşturma başlatıldı. Saskatoon Belediye Başkanı Charlie Clark, saldırı sonrası yaptığı açıklamalarda bulundu. Clark, yaşanan olay karşısında “dehşete düştüğünü” ve “üzüntü duyduğunu” söyledi. “Beyaz üstünlüğünü, İslamofobi’yi ve diğer her türlü ayrımcılığı yayan grupların soruşturulması ve sorumlu tutulması gerekiyor.” diye konuştu. Pakistanlı Müslüman göçmen, eşi ve üç çocuğunun hayatından endişe duyduğunu belirtti. Ayrıca yaklaşık 15 yıldır da Saskatoon’da yaşadıklarını ifade etti.

Kanada’da Müslüman göçmenler saldırılara maruz kalıyor

Kanada’da Müslüman göçmenler ırkçı saldırılara uğramaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda ülkede Müslüman bir aile İslam düşmanı bir ırkçının kurbanı olmuştu. Olayın üzerinden çok geçmemişken ülkede yeni bir ırkçı saldırı daha yaşandı. Kanada’nın St. Albert kentinde maskeli bir ırkçı, başörtülü Müslüman iki kız kardeşe saldırdı. Maske takan saldırgan yolda yürüyen 20’li yaşlarındaki iki kız kardeşe ırkçı sözler söyleyerek yanlarına yaklaştı. Ardından da kardeşlerden birini yere itti. Yere yığılan genç kız baygınlık geçirdi. Kimliği belirsiz saldırgan, bununla da yetinmedi. Diğer kardeşin boğazına bıçak dayadı ve ırkçı hakaretlerde bulundu. İslam düşmanı ırkçının saldırısıyla bayılan genç kızın sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı. Diğer Müslüman kızın da durumunun iyi olduğu belirtildi.

Kanada’da Müslümanlar yeterince korunmuyor

Kanada polisi olayla ilgili açıklama yaptı. Polisin yaptığı açıklamaya göre, ırkçı saldırgan genç kızları darbettikten sonra olay yerinden hızla uzaklaştı. İslam düşmanı ırkçının 50’li yaşlarda olduğu bildirildi. Polis, şüpheliyi arama çalışmalarının devam ettiğini söyledi. İslam düşmanı saldırının kurbanı olan iki genç kızın Irak’tan Quebec’e gittikleri ifade edildi. Fakat orada da ırkçılık yaşadıkları ve daha sonra Alberta eyaletine taşındıkları dile getirildi. St. Albert kenti Belediye Başkanı Cathy Heron da saldırı ile ilgili konuştu. Cathy Heron, saldırıyı bir iç terör eylemi olarak nitelendirdi ve sert tepki gösterdi. Heron, sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kanada’daki nefret yasalarının daha güçlü olması gerektiğini söyleyen Heron, “Şehrimdeki herkesin kendini güvende hissetmesini istiyorum” diye konuştu. Öte yandan Kanada’da Müslümanlar ne yazık ki yeterince korunmuyor. Bunun örnekleri de sık sık görülüyor.

kanada-musluman-saldırı
Kanada’da Müslüman göçmen bıçaklı saldırıya uğradı

Benzer gönderiler