Kız çocukları devlet desteğiyle eğitimde çıtayı yükseltti

Kız çocukları devlet desteğiyle eğitimde çıtayı yükseltti

Bakanlık kız çocukları için yapılan destekleri açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çocuklara yönelik yapılan sosyal ve ekonomik çalışmalarda gelinen son durumu açıkladı. Bakanlık tarafından, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ailelere yapılan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti sayesinde bugüne kadar binlerce çocuk desteklendi. Bu kapsamda yürütülen hizmetleri anlatan Selçuk, Sosyal ve Ekonomik Destekten bugüne kadar 134 bin çocuğun faydalandığını, bu çocuklardan 70 bine yakınının ise kız çocuğu olduğu ifade etti. Bakan Selçuk, açıklamasının devamında, devletin koruması altında olan çocuklardan bahsederek, koruyucu ailede bakılan kız çocuğu sayısının 4 bin 277’e ulaştığını, kuruluş bakımında bulunan kız çocuğu sayısının ise 6 bin 500 olduğunu kaydetti.

Kız çocukları için son yılların en yüksek eğitim oranları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen faaliyetler her geçen gün kız çocuklarının potansiyellerini desteklemeye devam ediyor. Kaliteli ve eşit bir eğitim için hayata geçirilen projeler sayesinde okul öncesi eğitim faaliyetleri yükseldi. Özellikle hükümetin uyguladığı politikalar, son yıllarda eğitime en yüksek düzeyde katılım olmasını sağladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirilen “Haydi Kızlar Okula” vb. projelerle kız çocuklarının eğitime katılım oranlarında büyük bir artış gerçekleşti. Bakan Selçuk: “Şartlı Eğitim Yardımları, kız yurtlarının yapımı ve farkındalık çalışmalarıyla kız çocuklarımızın eğitimine katkı sağladık.” ifadelerini kullandı.

Kadın okuryazarlık oranı yüzde 95

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, 2000-2018 yılları arasında, nüfusun 6 yaş üstü kısmındaki kadın okur-yazarlık oranının 18 yılda yüzde 14,5 artarak yüzde 95’e yükseldiğini belirtti.

“Okul öncesi eğitim oranı hızlı bir artış eğiliminde. 2009-2010 eğitim yılında okul öncesi eğitimde kız çocukları için okullaşma oranı yüzde 31 iken, 2019-2020’de bu oran 3-5 yaş grubu kız çocuklarımızda yüzde 41; 4-5 yaş grubunda yüzde 52; 5 yaş grubunda ise yüzde 70’e yükseldi.”

Kız çocukları okullaşma oranı yüzde 93’ü aştı

2002-2003 eğitim öğretim yılında kız çocuklarının ilköğretimde okullaşma oranlarının yüzde 87,34 olmasına dikkat çeken Selçuk,

“2019-2020 öğretim yılı itibarıyla ilkokul düzeyinde kız çocukları için net okullaşma oranı yüzde 93’ü; ortaokul düzeyinde ise yüzde 96’yı aştı. Ortaöğretimde kız çocuklarının okullaşma oranı 2019-2020 öğretim yılında yüzde 85’e yükseldi.” ifadelerini kullandı.

Bakan’ın açıklamasına göre yalnız ilkokul değil, yükseköğretimde de okullaşma oranları yükselerek yüzde 46’ya ulaştı.

Selçuk, eğitimli bir kadının, annenin daha sağlıklı nesillere giden yolda en önemli unsur olduğunu kaydetti.

Benzer gönderiler