Sigara bırakma ilaçları ücretsiz olacak

Sigara bırakma ilaçları ücretsiz olacak

Türkiye sigara ile mücadelede dünya birincisi

2019 yılında yayınlanan Dünya Tütün Raporu’na göre tütün tüketiminin azaltılması için Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tavsiyelerini tam manasıyla hayata geçirerek dünya birincisi olan Türkiye’de tütünle mücadele hız kesmeden devam ediyor. Yıllardır hayata geçirilen Dumansız Hava Sahası, Alo171 Sigara Bırakma Hattı gibi uygulamalar Türkiye’de sigara içme oranlarının düşmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra hastanelerde açılan Sigara Bırakma Poliklinikleri ücretsiz bir şekilde vatandaşa hizmet veriyor. Çıkartılan kanunlarla da Türkiye’de yaşayanların daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesi destekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1 Nisan 2021 tarihinde vatandaşları sigarayı bırakmaya teşvik etmek için yeni bir karar alındı. Bu karara göre, sigarayı bırakmak amacıyla tedavi görenler ilaç ücretinden muaf tutulacaklar.

Sağlık Bakanlığı ilaçları ücretsiz temin edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan 4736 sayılı Kanun’un birinci maddesinin birinci fıkrası hükmünden muaf tutulacakların tespitine dair karar yürürlüğe konuldu. Bu kanuna göre, Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilecek ilaçlardan vatandaş ücretsiz yararlanabilecek. Vatandaşların 500.000’i geçmemek şartıyla ve herhangi bir sağlık güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın hizmetten faydalanmaları sağlanacak. Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurum ve kuruluşlarına dağıtımı yapılacak ilaçlar, nikotin bağımlılığını tedavi etmek için kullanılıyor. Yüksek fiyata sahip olan bu ilaçlar, sigarayı bıraktıktan sonra oluşabilecek yan etkileri azaltmak için kullanılıyor. Bakanlık tarafından ücreti karşılanacak ilaçlar listesinde Nikotin Replasman Preparatları, Bupropion HCI ve Vareniklin yer alıyor. Vatandaşlar tütün bağımlılığı tedavi ve eğitim birimlerinde ilaçlardan ücretsiz faydalanacak.

Sigara içen kişi sayısı 60 milyon geriledi

Geçtiğimiz yılın anketleri, Türkiye’de 15 yaşın üstündeki kişilerde her gün sigara içme oranının yüzde 27,3 olduğunu gösteriyor. Yine 2020 yılında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre ise 17 milyon kişi sigara bağımlısı ve yılda 100.000 kişi sigaraya bağlı sebeplerden dolayı hayatını kaybediyor. Günde 300 kişinin sigaradan dolayı yaşama veda ettiği Türkiye’de sigaraya karşı çıkarılan yasalar ve uygulanan cezalar kapsamında sigara içenlerin sayısı azalıyor. Uzmanlar özellikle 2008 yılında çıkan tütünle mücadele yasasından sonra Türkiye’de tütünsüz yaşam yolunda büyük yol kat edildiğini belirtiyor. Türkiye’de 2000 yılında 1 milyar 397 milyon kişi sigara kullanırken, 2018 yılında 1 milyar 337 milyona düşerek 60 milyon geriledi.

Benzer gönderiler