Trump-Kim zirvesinde anlaşma sağlanamadı

kim-trump

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim arasında Vietnam’da yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadı. Trump, Kuzey Kore lideri Kim’in nükleer ve füze testleri yapmama konusunda söz verdiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong’un arasında Vietnam’ın başkenti Hanoi’de düzenlenen ikinci zirvede anlaşma sağlanamadığı bildirildi.

ABD Başkanı Trump, yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore ile herhangi bir anlaşma imzalamama kararı aldık.” dedi.

Trump, Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların (şimdilik) devam edeceğini de açıkladı. Kuzey Kore lideri Kim’in nükleer ve füze testleri yapmama konusunda söz verdiğini belirtildi.

Sanders: Görüşmeler devam edecek

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ise Trump ve Kim arasında yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadığını ancak iki ülke arasındaki görüşmelerin gelecekte devam edeceğini belirtti.

Trump ve Kim’in, Kore Yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması konusunda görüştüğünü belirterek, “Şimdilik bir anlaşma sağlanamadı ancak ülkelerin temsilcileri gelecekte buluşmak için sabırsızlanıyor.” dedi.

Sanders, iki lider arasındaki görüşmeyi “çok iyi ve yapıcı” olarak nitelendirdi.

Trump ve Kim’in, görüşmelerin yapıldığı otelden planlanandan önce ayrıldığı ve iki lider arasında düşünülen ortak imza töreninin rafa kaldırıldığı kaydedildi.

AA

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın