Türkiye Arakan’ı yine sahipsiz bırakmadı

Türkiye Arakan'ı yine sahipsiz bırakmadı

Arakan yangını sonrası Türkiye harekete geçti

22 Mart’ta Bangladeş’te Arakanlı Müslümanların kalmakta olduğu kampta yangın çıktı. Dünyanın en büyük sığınmacı kampı olarak bilinen Cox’s Bazar’da çıkan yangın sonucunda 15 kişinin öldüğü, 400’den fazla kişinin ise kayıp olduğu kaydedildi. Çıkan yangın nedeniyle kamptan tahliye edilen on binlerce kişi ise evsiz kaldı. Sağlık Bakanlığı desteğiyle 2018 yılında Bangladeş’te kurulan Türk Sahra Hastanesi de yangın sebebiyle zarar görerek kullanılmaz hale geldi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla dün akşam Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Arakan için düğmeye bastı. Arakanlı Rohingya mültecilerinin kaldığı kamp alanındaki büyük yangında zarar gören hastanenin yenisinin yapılması ve yangından zarar gören hastaların tedavi edilmesi için çalışmalara başlandı. İçinde hastane ekipmanları ve yardım malzemeleri taşıyan Airbus A400M tipi askeri kargo uçak, dün gece Ankara’dan havalandı.

Türkiye Arakan'ı yine sahipsiz bırakmadı

Arakan için 50 yatak kapasiteli hastane

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye, yangının sebep olduğu zararların düzeltilmesi için Bangladeş hükümetine bir kez daha yardım eli uzattı. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölgeye yardım ulaştırabilmek için hızla çalışmalara başladı. 50 yatak kapasiteli ağır iklim çadırı, tıbbi donanım malzemeleri ve yardım ekipmanları hazırlanarak Bangladeş’e gönderildi. Airbus A400M tipi askeri kargo uçağının içinde, AFAD, UMKE ve TOKİ’de görev yapmakta olan 22 kişinden oluşan uzman bir ekip bulunuyor. Akşam saatlerinde Başkent Ankara’nın Etimesgut ilçesindeki 11’inci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’ndan kalkan uçak, Arakan’lı Müslümanların yaralarını sarmayı amaçlıyor.

Türkiye Arakan'ı yine sahipsiz bırakmadı

Arakan ve Türk Sahra Hastanesi

Myanmar’daki katliamlardan kaçarak Cox Bazar’a sığınan ve vatansız konumda bulunan Arakan’lı hastaların başka ülkelere giderek tedavi görmesine izin verilmiyordu. Sağlık Bakanlığının desteğiyle Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından A2018 yılının Şubat ayında açılan Türk Sahra Hastanesi, günde yaklaşık bin hastaya hizmet vererek Arakan’lı Müslümanların sağlık hizmetlerinden faydalanmasına yardımcı oldu. Hastanede dahiliye, genel cerrahi, ortopedi, pediatri, pediatrik cerrahi ve anestezi uzmanlarının yanı sıra çocuklar için çocuk hastalıkları polikliniği ve yenidoğan ünitesi bulunuyordu. Yangında zarar gören hastane Türk ekipler tarafından yeniden inşa edilecek.

Benzer gönderiler