Ulaşım ve haberleşme için büyük yatırım

Türkiye'deki ulaşım ve haberleşme alanları için 1 trilyon 131 milyar 400 milyon liranın üzerinde yatırım yapıldı.

1 trilyon 131 milyar 400 milyon liralık yatırım

2003-2021 yılları arasında Türkiye’deki ulaşım ve haberleşme alanları için 1 trilyon 131 milyar 400 milyon liranın üzerinde yatırım yapıldı. Sadece bu alanda değil, 19 yılda ekonomiden üretime kadar pek çok alanda Cumhuriyet tarihinin en parlak yıllarını yaşadı, yaşamaya da devam ediyor. Ulaştırma ve haberleşme başta olmak üzere her alanda, daha güçlü yarınlara, yeni yatırımlara, daha çok istihdam imkanına, gençler için aydınlık bir geleceğe hazırlanıyor. Vatandaşların daha rahat, güvenli ve hızlı yolculuk yapabilmelerini sağlamak için otoyol uzunluğu, iki katından fazla arttı. 3 bin 532 kilometreye çıktı.

Ulaşım ve haberleşme yatırımlar ile büyümeye devam edecek

Ayrıca yapılan yatırım ile köprü ve viyadük uzunluğu 708 kilometreye çıktı. 50 kilometre olan tünel uzunluğu 631 kilometreye ulaştı. Türkiye, yaklaşık iki yıldır hükümetin yerinde ve zamanında aldığı üretim ve yatırım kararlarıyla 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7, ikinci çeyreğinde ise yüzde 21,7 büyüyerek dünyanın önde gelen ülkeler arasında yer aldı. Yıl sonu için ise büyüme beklentileri yüzde 8’in üzerinde.

15 yıl önce Konya’da bölünmüş yol olarak 200 kilometrenin altında yol vardı. Şu anda bin 200 kilometrenin üzerinde bölünmüş yol bulunuyor. Şu an en sık kullandığımız köprülere, yollara zamanında karşı çıkıldığını biliyor muydunuz? Mesela Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi köprüsü… Muhalefet partilerinin diline doladığı alt yapı projeleri, dünyadan övgü topluyor. Washington DC merkezli danışmanlık şirketi CG-LA Infrastructure şirketinin Üst Yöneticisi (CEO) Norman Anderson “Türkiye’nin dünyadaki en gelişmiş altyapı şirketlerinden, politikalarından ve projelerinden bazılarına sahip olduğuna inanıyoruz. Türkiye, son on yılda altyapıda süper güç seviyesine ulaşarak dünya çapında projeler inşa ediyor.” ifadelerini kullandı. Forumda yer alan Türk altyapı projelerinin “1’inci sınıf” projeler olduğunu aktaran Anderson, bu projelerin iyi fırsatlar sunduğunu dile getirdi.