Virüsün maliyeti 500 milyar doları bulabilir

çin-virüs-696x392

Çin’de 26 kişinin ölümüne neden olan “gizemli virüs” olarak nitelendirilen korona virüsünün genetik yapısı SARS ile yüzde 80 örtüşüyor. Bu benzerlik gibi ekonomik etkileri de aynı olursa dünya ekonomileri için kötü bir sürpriz beklenebilir. Çünkü SARS 2003’te küresel ekonomiye 40 milyar dolar zarar vermişti.

Jong-Wha Lee ve Warwick McKibbin’in yazdığı bir makalede, SARS’ın faturası 40 milyar dolar olarak hesaplanmıştı. Tabi o dönemki Asya ekonomileri şimdikinden çok daha küçüktü. Şu anda böyle bir salgının maliyeti ekonomilerin büyüklüğünü düşününce daha da ağır olabilir.

İşler kötü gider ve SARS’tan daha büyük küresel bir salgın halini alırsa maliyet katlanarak büyür. Ekonomist Victoria Fan, Dean Jamison ve Lawrence Summers’ın tahminlerine göre, küresel bir salgının maliyeti 500 milyar dolar olacak.

Küresel bir salgının dünya GSYİH’sının yüzde 0.6’sını yok edeceği tahmin ediliyor. 2016’da yapılan bir diğer çalışmaya göre de virüs salgınlarının yıllık maliyeti 60 milyar dolar civarında. S&P’nin yaptığı değerlendirmede ise Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan korona virüsü krizi böyle devam ederse Çin’in ekonomik büyümesi yüzde 1.2 puan etkilenecek. Çin, 2019’da yüzde 6.1 ile son 29 yılın en düşük büyüme rakamını görmüştü.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın