Scroll Top

“Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Atatürk’e lanet okudu” yalanı

headline

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya Camisindeki ilk hutbede  Fatih Sultan Mehmed’in Ayasofya Vakfiyesi’ni hatırlattı.

Vakfiyede geçen “Vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar; vakıfın şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar.” ifadelerinden sonra sosyal medyada “Ali Erbaş, Atatürk’ü lanetledi.” iddiaları ortaya atıldı.

İddialar üzerine Ali Erbaş, Ahmet Hakan’a yaptığı açıklamada, “Ayasofya hutbemde temas ettiğim “Vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar; vakıfın şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” ifadesiyle ilgili şu açıklamayı yapabilirim: Genel olarak vakfiyelerin sonu, vakıfın bedduasıyla biter.”Bu vakfımı kimler amacı dışında kullanırsa Allah’ın, meleklerin, peygamberlerin, tüm Müslümanların laneti onların üzerine olsun” şeklinde. Ben de hutbede buna atıfta bulundum. Sadece Ayasofya’yı değil tüm vakıf mallarını kastettim. Geçmişi değil, bundan sonrasını kastettim. “Uğramıştır” demedim, “Çiğnerse lanete uğrar” dedim. Atatürk 82 sene önce vefat etti. Vefat eden insanlara dua edilir, beddua değil. Geçen geçmiştir, Allah Teala da “tilke ümmetün kad halet, leha ma kesebet ve leküm ma kesebtüm” (Onlar gelip geçen bir ümmettiler. Onların kazandıkları kendilerine, sizin kazandıklarınız sizedir. Siz onların yaptıklarından sorumlu değilsiniz) (Bakara 141) ayetiyle bizi uyarmaktadır. Biz geçmişe takılmadan geleceğe bakmalıyız.” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı televizyon programında konu ile ilgili açıklama bulundu. Kalın, ” Hutbede Atatürk’e dil uzatılması diye bir şey söz konusu değil. Çünkü Atatürk bu vakfiyeyi ortadan kaldırmış değil” dedi. Kalın “Atütürk’e lanet okundu sonucunu çıkarmak, çok iyi niyetli bir değerlendirme olmaz. Biz de böyle bir şeyi kabullenemeyiz” dedi.

Benzer gönderiler