Dijital para girişiminde hangi ülke, nerede?

dijital para için dünya geneli merkez bankaları kolları sıvadı

Tüm merkez bankaları dijital para için hazırlanıyor

Dünya genelinde büyük küçük neredeyse tüm merkez bankaları dijital para konusunda çalışmalara başladı. Örneğin Karayipler, Bahamalar’dan tutun Çin ve İngiltere Merkez Bankası’na kadar hepsi yeni gelişime ayak uyduruyor. Bunun en büyük nedeni ise geleneksel para birimlerine karşı tehdidin yükselmesi. Çünkü kripto paraların çok hızlı bir şekilde trendinin artması merkez bankalarını tedirgin ediyor. Bir yandan araştırma yaparken bir yandan da dijital para denemeleri sürüyor. Bunlara örnek olarak Türkiye Dijital Türk Lirası için ilk adım attı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası öncülüğünde “Dijital Türk Lirası İş Birliği Platformu”nda imzalar atıldı.

Türkiye’den dijital para için yeni adım

Türkiye, Dijital TL girişimlerinde pilot uygulamaların bu yıl başarılı olması durumunda 2022 yılında kendi ürettiği dijital parayı kullanıma çıkaracak. Pilot uygulamayla dijital paranın gerçek hayatta kullanımına yönelik tüm senaryoları test edecek, tasarımına yönelik daha kapsamlı bulgular ortaya koyacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği Araştırma Merkezi’nin katılımıyla Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu oluşturarak Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme projesinde bir sonraki aşamaya geçtiğini duyurdu.

Dünya genelinde süreç nasıl ilerliyor?

Bahamalar geçen yıl CBDC çıkararak dünyada dijital para kullanımına başlayan ilk merkez bankası oldu. Doğu Karayipler ise nisan ayında çıkardığı para birimi ile bu uygulamaya başlayan ilk para birliği.

Büyük merkez bankaları arasında ise Çin dijital para çıkaran merkez bankası olmak istiyor. Hali hazırda devlet bankaları 5 Mayıs’taki alışveriş festivali öncesinde dijital yuanın tanıtımını yapmaya başladı.

Batılı bankalar süreci daha yavaş ilerletiyor

Avrupa Merkez Bankası dijital euroyu gelecek beş yıl içerisinde çıkarma ile ilgili değerlendirme çalışmaları yürütüyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital avronun vatandaşların nakit parayı bıraktığı, yabancı elektronik biçimlerinin devraldığı veya diğer ödeme yöntemlerinin kullanılamayacağı durumlarda yardımcı olabileceğini söyledi. İngiltere Merkez Bankası da “Britcoin” konusunda ise araştırmalarını hızlandırdı.

Amerika Merkez Bankası da dijital dolar konusunda acele etmeyeceğini duyurdu. Fakat Başkan Jerome Powell dijital coin konusunda bu yılın önemli bir yıl olacağını açıkladı.

Benzer gönderiler