Belçika polisinin şiddet içerikli “özgürlük” anlayışı

belcika-polisi-koronavirus-kisitlamalari-protestosunda-gostericilere-saldirdi

Belçika’da hükümet artan vaka sayısı üzerine koronavirüse karşı kısıtlamaları sıkılaştırdı. Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanan binlerce kişi, koronavirüs kısıtlamalarını bir kez daha protesto etti. Polisle göstericiler arasında çıkan arbede sonrası 30 kişi tutuklandı.

Göstericiler Avrupa Birliği kurumlarının yakınındaki Cinquantenaire Parkı’na doğru yürüdü. Koronavirüs belgesi benim tercihim değil’, ‘çocuklara dokunmayın’ yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, ‘Güvenli koronavirüs Belgesi’nin temel haklara aykırı olduğunu savundu.

Polis, göstericilere tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

Brüksel’de 21 Kasım’da 35 bin, 5 Aralık’ta 8 bin kişinin katılımıyla aynı konuda protesto düzenlenmiş, polisle gruptakiler arasında da çatışma çıkmıştı.

200’den fazla kişiyi bir araya getiren etkinlikler yasaklanırken bu sayının altındaki organizasyonlarda Güvenli Covid Belgesi ve maske takılması şart koşuldu.

Protestocuların hedefindeki söz konusu belge, kişilerin aşılarının tam olduğunu, son 48 saatte PCR testi yaptırarak negatif sonuç aldıklarını ya da yakın zamanda hastalığı atlattıklarını kanıtlıyor.