10 anlaşma BAE ile Türkiye arasında imzalandı

BAE ve Türkiye arasında 10 anlaşma imzalandı

BAE ve Türkiye arasında anlaşmalar

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan arasında Ankara’da görüşme yapıldı. Ardından enerji ve teknoloji yatırımları da dahil farklı alanlarda 10 anlaşma imzalandı. Abu Dabi Kalkınma Holding (ADQ), Türkiye Varlık Fonu (TVF) ve Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile bazı Türk şirketleri arasında mutabakat zaptı da imzalandı. Görüşmelerin ardından Erdoğan ile Türkiye ve BAE arasındaki bağları güçlendirme konusunda “verimli” görüşmeler yaptığını söyleyen Şeyh Muhammed, Twitter’da “İki ulusumuza fayda sağlayacak ve karşılıklı kalkınma hedeflerimizi ilerletecek yeni iş birliği fırsatlarını keşfetmeyi dört gözle bekliyorum.” dedi.

10 milyar dolarlık yatırım

ADQ, Türk teknoloji firmalarına yatırım yapmak ve teknoloji odaklı bir fon oluşturmak konusunda anlaşmaya varırken Abu Dabi Limanları da liman ve lojistik iş birliği anlaşması imzaladı. 10 anlaşma yatırım anlaşmaları enerji, petrokimya, teknoloji, ulaşım, altyapı, sağlık, finansal hizmetler, gıda ve tarım alanlarını kapsıyor. Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi, Türkiye ile BAE arasında yapılan anlaşmalar kapsamında 10 milyar dolarlık bir fonun tahsis edildiğini açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile BAE Merkez Bankası arasında da iş birliğine yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

Mutabakat muhtıraları imzalandı

Buna göre, Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında Kara Paranın Aklanması ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesi bağlamında Mali Bilgilerin Değişimine İlişkin Mutabakat Muhtırası, Abu Dabi Liman Şirketi ile Türkiye Varlık Fonu (TVF) arasında Mutabakat Muhtırası, Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ile TVF arasında Mutabakat Muhtırası ve ayrıca iş birliğine yönelik Mutabakat Muhtırası, ADQ ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi arasında Mutabakat Muhtırası, Abu Dabi Menkul Kıymetler Borsası ile Borsa İstanbul arasında Mutabakat Muhtırası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile BAE Merkez Bankası arasında iş birliğine yönelik Mutabakat Zaptı, Türkiye Cumhuriyeti ve BAE arasında gümrük konularında İdari İş Birliği ve Ortaklık Anlaşması, enerji alanında iş birliğine yönelik Mutabakat Muhtırası, çevre alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı imzalandı.

Benzer gönderiler