Jerusalem Post: Türkiye Ortadoğu’nun 1 numaralı askeri gücü oluyor

Türkiye başarısı

Türkiye’nin savunma sanayinde attığı adımlar, İsrail basınında geniş yer buldu. Jerusalem Post gazetesi, Türkiye’nin Ortadoğu’nun bir numaralı askeri gücü olma yolunda ilerlediğini yazdı. Haberin manşetinde, Türkiye tarafından geliştirilen güdümlü silah teknolojilerine ve sıvı yakıtlı roket motoru çalışmalarına vurgu yapıldı. Bu yöntemle Türkiye’nin savunma sanayinde dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedeflediği söylendi.

Bölgede stratejik öneme sahip Somali ve Katar gibi ülkelerde askeri üsler kurmasına da dikkat çekildi. Haberde, Türkiye’nin batı ülkelerine ve Çin’e benzer minyatür, hipersonik ve yönlendirilmiş enerji silahları üreterek savunma kabiliyetini genişletmeyi hedeflediği belirtildi. Türkiye’nin insansız hava aracı teknolojisinde bir dünya markası haline geldiğine de dikkat çekildi. Özellikle Bayraktar SİHA’larının başarısı vurgulandı. Irak, Suriye ve Libya’da SİHA’ların etkili bir biçimde kullanılmasına dikkat çekildi.

Haberde Türkiye’nin savunma teknolojisi ihracatında önemli yol kat ettiği de belirtildi. Türkiye’nin özellikle İHA ve SİHA pazarında önemli bir aktör olduğu vurgulandı. Savunma sanayindeki sıçrayışın, Doğu Akdeniz’de Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Mısır, İsrail, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle yaşanan çıkar çatışmalarından kaynaklı olduğu söylendi.

Benzer gönderiler